7-fevral kuni Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirish bo‘yicha videoselektor yig‘ilishida banklarga noturar joylarni developerlardan to‘g‘ridan to‘g‘ri sotib olishga ruxsat berilishi ma’lum qilingandi.
Unda prezident “O‘zmilliybank” boshqaruvi raisi Alisher Mirsoatovning bank investitsiya kompaniyasi (gap “NBU Invest Group” haqida ketayotgan bo‘lishi mumkin) orqali 500 mlrd so‘m pul tikib, tijorat ko‘chmas mulkini developerlardan to‘g‘ridan to‘g‘ri sotib olish va uni tadbirkorlarga qulay shartlarda ijara yoki lizingga berish rejalari haqida so‘z yuritdi.
Markaziy bank boshqaruvi raisi Timur Ishmetovga quruvchilar bilan birgalikda bo‘sh turgan noturar joylarni lizingga berish bo‘yicha 4 trln so‘mlik loyihalar paketini tayyorlash topshirildi.
“O‘zmilliybank” rahbari Alisher Mirsoatov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida prezident davlat bankiga xizmat ko‘rsatish sohasida 3 mln nafar aholining bandligini ta’minlash vazifasini belgilab berganini, ularning yarmi Toshkent shahriga to‘g‘ri kelishini qayd etdi.
Shuningdek, O‘zbekistonda xizmatlar sohasi o‘sishi sekinlashgan, xususan, 10% dan past bo‘lgan 19 ta tumanda ko‘rsatkich o‘sishini ta’minlash bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqiladi.
Joriy yilda xizmatlar sohasiga 67 trln so‘m mablag‘ ajratilishi va 75,3 mingta loyiha moliyalashtirilishi rejalashtirilgan. Mirsoatov bu loyihalarni o‘z vaqtida moliyalashtirish bo‘yicha “O‘zmilliybank"ga “maxsus topshiriqlar” berilganini ta’kidladi.
“Ko‘p qavatli uylarning birinchi qavatlarida joylashgan noturar joylarda savdo va xizmat ko‘rsatishni rivojlantirish uchun bankka xizmat ipotekasini joriy etish bo‘yicha ham alohida topshiriq berildi. Bu yo‘nalishga bank 500 mlrd so‘m ajratadi va 150 ming odamning bandligini ta’minlaydi”, — dedi “O‘zmilliybank” raisi.
Banklarga developerlardan mulklarni to‘g‘ridan to‘g‘ri sotib olishga ruxsat berilishi natijasida 50 ming kv.metr noturar joylarni muomalaga kiritish va 100−150 mingta ish o‘rnini yaratish mumkin. Shu bilan birga, budjetga 70 mlrd so‘m tushum ta’minlanadi. Lizing shartlari ijaraga nisbatan kamida 15−20% arzon bo‘ladi.

Как ранее писал Spot, президент поддержал предложение о передаче роли посредников коммерческим банкам. Финансовые учреждения смогут напрямую покупать недвижимость у девелоперов и передавать ее бизнесу в аренду или в лизинг на выгодных условиях.
7 февраля на совещании Шавкат Мирзиёев рассказал о планах председателя правления НБУ Алишера Мирсоатова по выделению через инвестиционную компанию банка (предположительно, речь идет о NBU Invest Group) 500 млрд сумов, покупку напрямую у девелоперов коммерческой недвижимости и предоставлению ее предпринимателям в аренду или лизинг «на выгодных условиях».
Председателю правления Центрального банка Тимуру Ишметову поручено совместно с застройщиками подготовить пакет проектов по лизингу пустующих нежилых помещений на 4 трлн сумов. В результате это должно позволить ввести в оборот 50 тыс. кв. м. некоммерческой недвижимости и создать 100 тыс. рабочих мест.
Глава НБУ Алишер Мирсоатов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал, что президент поручил госбанку обеспечить занятость в сфере услуг 3 млн человек, из которых половина приходится на Ташкент. Также глава государства перечислил 19 районов Узбекистана, где рост сферы услуг замедлился и оказался ниже 10%. Для ускорения их роста планируется разработать программу и планы мероприятий.
В этом году в секторе услуг запланированы выделение 67 трлн сумов и финансирование 75,3 тыс. проектов. В свою очередь, НБУ получил «специальные поручения» по их своевременному финансированию.
«Для развития торговых и сервисных услуг в нежилых помещениях, расположенных на первых этажах многоквартирных домов, перед НБУ поставлена задача внедрить услугу по ипотеке. Для этого банк выделит 500 млрд сумов и обеспечит занятость 150 тыс. человек», — поделился глава НБУ.
Ранее Spot писал, что частный Anorbank купил в центре Ташкента здания Министерства энергетики и «Узтрансгаза» почти за $34 млн.