Aprel oyida avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor stansiyalari uchun tabiiy gazning ulgurji narxlari oshirilishi mahsulot tannarxini oshiradi. Bu haqda Markaziy bankning 2024-yilning to‘rtinchi choragi uchun pul-kredit siyosatiga bag‘ishlangan hisobotida aytiladi.
Regulyator “tashqi noaniqliklar va xavf-xatarlar” orasida dunyoda himoyachilik kayfiyatlarini qo‘llab-quvvatlovchi tushunchalarning kuchayishi va xalqaro savdodagi cheklovlarning ortishini alohida ta’kidlamoqda.
Bu holat global ta’minot zanjirlarida muammolar keltirib chiqarishi mumkin. Mazkur vaziyat global inflyatsiyaning pasayishiga ta’sir ko‘rsatib, inflyatsion bosimning uzoqroq muddat saqlanib qolish ehtimolini oshiradi. Ortib borayotgan inflyatsion xavflarga javoban markaziy banklar foiz stavkalarini pasaytirish muddatini kechiktirishlari mumkin.
Qayd etilishicha, dunyoda mavjud geosiyosiy inqirozlarning davom etishi xomashyo va oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining yanada oshishiga olib kelishi mumkin. Xususan, jahon bozorida oziq-ovqat mahsulotlari narxining oshishi O‘zbekistondagi narxlarga bosimni kuchaytiradi.
Ichki muammolar orasida energetika sohasi birinchi o‘rinda turmoqda. 2025-yil aprel oyida yuridik shaxslar uchun elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflarining ko‘tarilishi keyinchalik ishlab chiqarish xarajatlarining oshishiga va inflyatsion kutilmalarning tezlashishiga olib kelishi mumkin.
“Bundan tashqari, aprel oyida gaz to‘ldirish kompressor stansiyalari uchun tabiiy gazning ulgurji narxlari oshirilishi, o‘z navbatida, transport xarajatlarining oshishi hisobiga mahsulot tannarxiga ta’sir qilishi mumkin,” — deya ogohlantiradi regulyator.
2025-yil 1-apreldan boshlab barcha iste’molchilar, shu jumladan issiqlik elektr stansiyalari (IES) uchun tabiiy gaz tarifi har kub metr uchun 1800 so‘mga ko‘tariladi. Avtomobillarga gaz quyish kompressor stansiyalari (AGNKS) uchun gaz narxi 38,8%ga oshib, 2500 so‘mni tashkil etadi.
Shuningdek, Markaziy bank iqtisodiyotdagi yuqori investitsion faollik va aholi real daromadlarining o‘sishi bilan qo‘llab-quvvatlanayotgan iste’mol talabi tufayli inflyatsiya sur’atlarining tezlashishi xatarlarini ta’kidlamoqda.

Повышение оптовых цен на природный газ для автомобильных газонаполнительных компрессорных станций (АГНКС) в апреле повысит себестоимость продукции. Об этом говорится в отчете ЦБ, посвященном денежно-кредитной политике за четвертый квартала 2024 года.
Среди «внешних неопределенностей и рисков» регулятор выделяет рост настроений в мире, поддерживающих протекционистские настроения, и увеличение ограничений в международной торговле, что может привести к проблемам в глобальных цепочках поставок. Это скажется на снижении глобальной инфляции, повысив вероятность более длительного сохранения инфляционного давления. В ответ на возросшие инфляционные риски центральные банки могут отложить снижение процентных ставок.
ЦБ отмечает, что продолжение существующих геополитических кризисов в мире может привести к дальнейшему росту цен на сырьевые и продовольственные товары. В частности, рост мировых цен на продовольственные товары усилит давление на цены в Узбекистане.
В качестве внутренних вызовов первенство занимает сфера энергетики. Повышение тарифов на электроэнергию и природный газ для юрлиц, запланированное на апрель 2025 года, в последующем может привести к росту производственных издержек и ускорению инфляционных ожиданий.
«Кроме того, повышение оптовых цен на природный газ для газонаполнительных компрессорных станций в апреле, в свою очередь, может повлиять на себестоимость продукции за счет увеличения транспортных расходов», — предупреждает регулятор.
С 1 апреля 2025 года тариф на природный газ для всех потребителей, включая тепловые электростанции (ТЭЦ), повышается до 1800 сумов за куб. Для АГНКС цена на газ подорожает на 38,8% — до 2500 сумов.
Также Центробанк подчеркивает риски ускорения темпов инфляции из-за потребительского спроса, поддерживаемого высокой инвестиционной активностью в экономике и ростом реальных доходов населения.
Ранее Spot писал, что Минэнерго опровергло собственное сообщение о введении ограничений на работу газовых заправок.