Shavkat Mirziyoyev 10-fevral kuni atom energetikasi sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
An’anaviy generatsiyadan tashqari, so‘nggi yillarda qariyb 4 GVtli muqobil quvvatlar ishga tushirildi va “yashil” energiya ulushi 16% ga yetdi. Kelgusi besh yilda yana 25 GVtli qayta tiklanuvchi energiya manbalari barpo etiladi. Bularning hisobiga yiliga 64 mlrd kv/soat “yashil” energiya olinadi. 2030-yilga borib, jami generatsiyada “yashil energiya” ulushini 50% dan oshirish maqsad qilingan.
Uzoq yillik quvvatlarni barpo etishda atom energetikasi maqbul hisoblanishi qayd etildi. Hozirda dunyoda 375 GVtli 417 ta atom reaktorlari ishlatilmoqda. Yana yangi stansiyalar qurilyapti, ko‘p davlatlar atom energetikasini o‘zining rivojlanish strategiyasiga kirityapti.
Mamlakatda uran zaxirasi borligidan foydalanib, uzoq muddatga mo‘ljallangan quvvat tashkil etish rejalashtirilgan. Xususan, kichik quvvatli reaktorlar barpo etish loyihasi ishlab chiqildi. Yig‘ilishda mutasaddilar atom energetikasini rivojlantirish bo‘yicha qilinayotgan ishlar bo‘yicha axborot berdi.
Davlat rahbari bo‘lajak stansiya va tizimda ishlaydigan mutaxassislarni hozirdan tayyorlash, xavfsizlikni Xalqaro atom energiyasi agentligi (MAGATE) talablari darajasida ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berdi. Bunday texnologiyalar iqtisodiyot raqobatdoshligini oshirib, uning uzoq muddatli o‘sishini ta’minlashi ta’kidlandi.
“O‘zatom” agentligi direktori Azim Axmedxo‘jayev “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida tahlillar 2040-yilga borib dunyoda ishlab chiqariladigan elektr energiyasining 25%i atom energetikasi hissasiga to‘g‘ri kelishini ko‘rsatganini aytdi.
Uning qayd etishicha, “Rosatom” tomonidan Jizzax viloyatida kichik atom elektr stansiyasini qurish loyihasi turli xorijiy tuzilmalarni jalb qilgan holda xalqaro xususiyatga ega bo‘ladi. Loyihaga Rossiya texnologiyalari bilan birga Xitoyning noyadro texnologiyalari hamda Yevropa dasturiy ta’minoti va apparat vositalarini qo‘llash rejalashtirilgan.
“Bu yo‘l bilan biz ushbu loyihani eng zamonaviy texnologiyalar yordamida amalga oshirish uchun xalqaro konsorsium tashkil etamiz. Bu loyihaga noan’anaviy yechimlar, masalan, Vengriya yoki Xitoy ishlab chiqaruvchilarining quruq sovutgichlarini tatbiq etish rejalashtirilgan. Bu orqali elektr stansiyasida suv sarfini kamaytirish maqsad qilingan”, — dedi u.
Axmedxo‘jayev kichik AES loyihasi MAGATE tomonidan qat’iy nazorat ostida amalga oshirilayotganini, uning mutaxassislari “Rosatom” bilan birgalikda loyihada ishtirok etayotganini ta’kidladi. Xalqaro tashkilot xavfsizlik me’yorlari va standartlariga rioya qilish bo‘yicha tavsiyalar beradi, dedi u.
“O‘zatom” MAGATE bilan alohida hamkorlik dasturini ishlab chiqdi, uning doirasida agentlik mamlakatda malakali kadrlarni tayyorlash, xavfsizlik me’yorlarini ta’minlashni nazorat qilish hamda yadro energetikasi loyihalarini amalga oshirishda ko‘maklashmoqda.
“Shuningdek, davlatimiz rahbarimiz tomonidan O‘zbekistonda shu kabi loyihalarni amalga oshirishning boshqa shakllarini ham ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriq berildi, biz bu jarayonni bugundanoq amalga oshirishni boshlaymiz”, — dedi Azim Axmedxo‘jayev.
Bundan tashqari, “O‘zatom” direktori prezident islohotlari katta miqdordagi elektr energiyasini talab qilishini, bu ehtiyojni qisman atom energetikasi qoplashi mumkinligini ta’kidladi.
2024-yil oktabr oyida Azim Axmedxo‘jayev atom elektr stansiyalarini qurish uchun 14 ta potensial maydon dastlabki baholanganini ma’lum qilgandi. Kelajakda “O‘zatom” O‘zbekistonning turli hududlarida kichik reaktorlarni rivojlantirish uchun joylarni batafsil o‘rganishni rejalashtirgan.
Joriy yilning 27-may kuni “O‘zatom” va “Rosatom” kam quvvatli AES qurish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Loyiha Rossiya ishlanmasi — RITM-200N bosimli suv reaktoriga asoslangan. RITM-200N reaktorining issiqlik quvvati — 190 MVt, elektr quvvati — 55 MVt, xizmat muddati — 60 yilgacha.
Atom energiyasi agentligi matbuot xizmati “Spot"ga kam quvvatli AESning birinchi reaktorini ishga tushirish besh yildan keyinga mo‘ljallanganini ma’lum qildi.
Sentabr oyida “O‘zatom” va “Rosatom” o‘rtasida kam quvvatli AES qurilishi bo‘yicha ishlarni boshlash to‘g‘risida bayonnoma imzolandi. Hujjat qurilish maydonchasida tayyorlov ishlari, loyihalashtirish hujjatlarini ishlab chiqish hamda litsenziyalash bosqichiga o‘tishni nazarda tutadi.

10 февраля Шавкат Мирзиёев провел совещание по текущей работе в области атомной энергетики и приоритетным задачам на перспективу, сообщает пресс-служба президента.
В течение следующих пяти лет планируется создать дополнительные мощности ВИЭ на 25 ГВт, что позволит довести производство «зеленой» энергии до 64 млрд кВт⋅ч. К 2030 году намечено долю «зеленой» энергии в генерации страны до более чем 50%.
На совещании отмечалось, что «оптимальной для создания долгосрочных энергетических мощностей является атомная энергетика». Сегодня в мире эксплуатируются 417 атомных реакторов общей мощностью 375 ГВт (9% выработки электроэнергии в мире).
Узбекистан, располагающий собственными запасами урана, также планирует создать долгосрочную энергетическую базу. В частности, разработан проект по строительству реакторов малой мощности.
Глава государства дал указания по подготовке специалистов для будущей станции и отрасли в целом, обеспечению безопасности на уровне требований МАГАТЭ. Кроме того, отмечено, что внедрение подобных технологий повысит конкурентоспособность экономики и создаст благоприятную базу для долгосрочного роста.
Директор Агентства «Узатом» Азим Ахмедхаджаев в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал, что, по оценкам специалистов, к 2040 году на атомную энергетику будет приходиться 25% мирового производства электроэнергии.
По его словам, проект строительства малой АЭС в Джизакской области, реализуемый «Росатомом», будет иметь международный характер с привлечением различных зарубежных структур. Наряду с российскими технологиями, планируется применять неядерные технологии из Китая, а также программные обеспечения и аппаратные комплексы из Европы.
«Тем самым мы сделаем международный консорциум, который позволит максимально эффективно и с наилучшими технологиями реализовать данный проект. Также мы будет привлекать в данный проект нестандартные подходы, такие как сухие градирни венгерского либо китайского производства. Это делается для снижения водопотребления на электростанции», — заявил чиновник.
Ахмедхаджаев заверил, что проект малой АЭС реализуется «с обязательным контролем со стороны МАГАТЭ», специалисты которого совместно с «Росатомом» принимают участие в проекте. Международная организация дает рекомендации по соблюдения нормам и стандартов безопасности, отметил он.
«Узатом» разработал с МАГАТЭ отдельную программу сотрудничества, в рамках которой агентство содействует в подготовке квалифицированных кадров и обеспечении безопасности при реализации проектов ядерной энергетики в стране.
«Также нашим уважаемым руководителем было дано поручение о том, чтобы рассматривать другие варианты реализации такого рода проектов в республике Узбекистан, что мы начнем реализовывать с сегодняшнего дня», — поделился Азим Ахмедхаджаев.
Кроме того, директор «Узатома» подчеркнул, что реформы президента требуют большое количество электроэнергии, потребность в которой частично может покрыть атомная энергетика.
В октябре 2024 года Азим Ахмедхаджаев сообщил о предварительной оценке 14 потенциальных площадок для строительства атомных электростанций. В будущем «Узатом» планировал детальнее изучить локации для развития малых реакторов в различных регионах Узбекистана.
Азим Ахмедхаджаев. Фото: O’zbekiston 24 / Spot
Ранее Spot писал, что Генпрокуратуре поручено установить «строгий контроль» за исполнением плана по установке солнечных панелей.