Joriy yilning aprel oyida O‘zbekistonda elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflarining ko‘tarilishi inflyatsiyaning 2 foiz bandga oshishiga olib keladi. Bu haqda 12-fevral kuni o‘tkazilgan media-muloqotda Markaziy bank Pul-kredit siyosati departamenti direktori Samig‘jon Inog‘omov ma’lum qildi, deya xabar berdi “Spot” muxbiri.
Inog‘omov “Spot” jurnalistining 2026-yildan AI-80 benzini savdosini cheklashning inflyatsiyaga ta’siri haqidagi savolini bunday rejalar ilgari bir necha bor belgilanganiga qaramay, kechiktirilganini qayd etdi. Regulyator prognozlarni hisoblashda omillarni ikkiga — me’yoriy-huquqiy hujjatlar asosida davlat tomonidan tartibga solinadigan omillar hamda “noaniqlik va xatarlar” sifatida ko‘riladigan boshqa omillarga ajratadi.
“Aprel oyida elektr energiyasi, tabiiy gaz va metan tariflari oshirilishining inflyatsiyaga ta’siri bo‘yicha hisob-kitoblarimizni kiritdik. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, biz inflyatsiyaning o‘sishini 2 foiz bandga baholaganmiz. Bu joriy yil oxirida inflyatsiya 7−8% ni tashkil etishi bo‘yicha prognozlarimizda ham hisobga olingan”, — dedi Markaziy bank vakili.
Inog‘omovning qayd etishicha, aprel oyida yillik umumiy inflyatsiyaning o‘sish sur’atlari 2 foiz bandga biroz tezlashishi kutilmoqda. Biroq may oyida elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflarining o‘tgan yilgi oshishi inflyatsiyada hisobga olinmasligi sababli ko‘rsatkich pasayadi.
Yaqinda Markaziy bank tomonidan e’lon qilingan pul-kredit siyosatiga bo‘yicha hisobotda metan “zapravka"lar uchun gaz narxining oshishi transport xarajatlarining oshishi hisobiga mahsulot tannarxini oshirishi mumkinligi keltirilgandi.
2025-yilning 1-aprelidan barcha iste’molchilar, shu jumladan issiqlik elektr stansiyalari uchun tabiiy gaz tarifi 1 kub uchun 1 800 so‘mgacha oshiriladi. AGTKShlar uchun tabiiy gaz narxi 38,8% ga — 2 500 so‘mgacha ko‘tariladi.

Повышение тарифов на электроэнергию и природный газ в Узбекистане, запланированное на апрель нынешнего года, приведет к росту инфляции на 2 процентных пункта. Об этом 12 февраля на медиа-диалоге заявил директор Департамента денежно-кредитной политики Центрального банка Самигжон Иногомов, передает корреспондент Spot.
На вопрос журналиста Spot о влиянии на инфляцию планируемого с 2026 года ограничения продажи автомобильного бензина АИ-80 чиновник ответил, что ранее подобные планы не единожды сдвигались. Регулятор разграничивает проинфляционные факторы на те, которые регулируются со стороны государства и по которым приняты нормативные правовые акты, и на другие, рассматриваемые как «неопределенности и риски».
«Мы внесли наши подсчеты влияния на инфляцию апрельского повышения тарифов на электроэнергию, природный газ и метан. По предварительным данным, мы оценили рост инфляции на 2 процентных пункта. Это учтено в наших прогнозах, по которым по итогам года инфляция составит 7−8%», — заявил представитель ЦБ.
Иногомов отметил, что в апреле ожидается некоторое ускорение темпов роста годовой общей инфляции на 2 процентных пункта. Однако в мае показатель снизится из-за того, что прошлогоднее повышение тарифов на электричество и природный газ перестанет учитываться в инфляции.
В недавнем отчете, посвященном денежно-кредитной политике, ЦБ предупредил, что повышение цен на газ для АГНКС может повысить себестоимость продукции за счет увеличения транспортных расходов. С 1 апреля 2025 года тариф на природный газ для всех потребителей, включая тепловые электростанции (ТЭЦ), повышается до 1800 сумов за куб. Для АГНКС цена на газ подорожает на 38,8% — до 2500 сумов.