“Uzcard” milliy to‘lov tizimidan kiruvchi xabarlar uchun tariflar oshirilmoqda. Bu haqda 5-fevral kuni SMS-xabarnoma xizmatlarini taqdim etuvchi “Play Mobile” kompaniyasi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, 1-martdan “Beeline”, “Humans, “Perfectum”, “Ucell”, “Mobiuz” va “UzMobile” operatorlari mijozlari uchun 58 00 raqamidan yuborilgan har bir SMS narxi ikki baravarga — 84,2 so‘mdan 168,4 so‘mga oshadi.
SMS-xabarnoma xizmatlari narxlari 2019-yilning iyul oyidan beri o‘zgarmagani ta’kidlangan. Shu bilan birga, SMS-trafik hajmi 75% ga oshgan, bu esa “dasturiy-apparat majmuasiga xizmat ko‘rsatish xarajatlarini sezilarli darajada oshirgan”.
Dasturchilarni yollash, ishlab chiqarish infratuzilmasini yangilash, dasturiy ta’minotni takomillashtirish va texnik qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, uni hamkorlar va aloqa operatorlari tizimlari bilan integratsiya qilish bilan bog‘liq qo‘shimcha xarajatlar ham o‘zgan.
“Play Mobile"da “xizmatlar narxiga ta’sir qiluvchi tashqi iqtisodiy omillarning sezilarli darajada oshgani” ta’kidlanadi.
“So‘nggi yillarda elektr energiyasi narxi 100% ga, bazaviy hisoblash miqdori 68% ga, aloqa operatorlari tomonidan undiriladigan bitta SMSning o‘rtacha narxi esa 300% ga o‘sdi”, — deyiladi IT-kompaniya bayonotida.
“Uzcard"ga qarashli “Plum Technologies” to‘lov tashkiloti ham “CardXabar” “Telegram"-boti xabardor qilish xizmatlari narxi oshganini ma’lum qildi.
Mazkur xizmat uchun amalda oyiga 1000 so‘mdan to‘lov olinsa, 1-martdan boshlab narx xabarlar limitiga bog‘liq bo‘lgan paketlar joriy etilmoqda: eng arzon paket — “Start” (250 tagacha SMS-xabar) 5 ming so‘mni tashkil etadi, eng qimmati — “Infinite” tarifi esa (20 mingdan boshlab SMS-xabarlar) — 500 ming so‘m.

Play Mobile, предоставляющая услуги SMS-информирования, объявила о повышении тарифов на входящие сообщения в национальной платежной системе Uzcard. Об этом 5 февраля сообщила пресс-служба компании.
С 1 марта стоимость каждого SMS, отправленного с номера 5800, для клиентов операторов Beeline, Humans, Perfectum, Ucell, Mobiuz и UzMobile удвоится — с 84,2 до 168,4 сумов.
В компании отметили, что тарифы на услуги SMS-информирования не менялись с июля 2019 года — при этом объем SMS-трафика увеличился на 75%, что «существенно увеличило расходы на обслуживание программно-аппаратного комплекса».
Также выросли дополнительные расходы, связанные с наймом разработчиков, обновлением производственной инфраструктуры, доработкой и технической поддержкой программного обеспечения, а также его интеграцией с системами партнеров и операторов связи.
Play Mobile подчеркнула «значительное увеличение внешних экономических факторов, влияющих на себестоимость услуг».
«За последние годы стоимость электроэнергии возросла на 100%, базовая расчетная величина увеличилась на 68%, а средняя стоимость одной SMS, взымаемая операторами связи, возросла на 300%», — говорится в заявлении IT-компании.
Платежная организация Plum Technologies, аффилированная с Uzcard, также объявила о повышении стоимости услуг информирования Telegram-бота CardXabar. Если раньше взымалась месячная плата в 1000 сумов, то с 1 марта вводятся пакеты, стоимость которых зависит от лимита сообщений: самый дешевый Start (до 250 SMS-сообщений) — 5000 сумов, самый дорогой Infinite (от 20 тыс. SMS-сообщений) — 500 тыс. сумов.