13-fevral kuni qabul qilingan hukumat qarori bilan elektr energetikasi sohasidagi faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizom elektr energetikasi sohasidagi faoliyat turlarini litsenziyalash, to‘lovlarni hisoblash va to‘lash, litsenziatlar faoliyatini nazorat qilish va ularning hisobini yuritish tartibi va shartlarini belgilaydi.
Xususan, elektr energetikasi sohasidagi quyidagi faoliyat turlari litsenziya asosida amalga oshiriladi:
• elektr energiyasi bozori operatori;
• elektr energiyasini ishlab chiqarish;
• elektr energiyasini saqlash;
• elektr energiyasini uzatish;
• markaziy xarid qiluvchining vazifalarini bajarish;
• elektr energiyasini taqsimlash;
• elektr energiyasi bilan ta’minlash;
• elektr energiyasi savdosi.
Yagona elektr energetikasi tizimiga ulanmasdan elektr energiyasini ishlab chiqarish va saqlash hamda quvvati 5 MVtdan kam bo‘lgan elektr stansiyalardan elektr ishlab chiqarish, shuningdek, o‘z ehtiyojlari uchun energiya saqlash uskunasidan foydalanishda litsenziya talab qilinmaydi.
Litsenziyalash Energetika bozorini rivojlantirish va tartibga solish agentligi (regulyator) tomonidan amalga oshiriladi. Talabgorlar arizalarni “Litsenziya” axborot tizimi, Davlat xizmatlari markazi yoki Yagona portal orqali jo‘natishlari mumkin bo‘ladi. Unga energetika obyektining hujjatlari (pasporti), biznes-reja va boshqa zarur hujjatlarni ilova qilish kerak.
Arizalar 15 ish kuni ichida ko‘rib chiqiladi. Shundan so‘ng regulyator litsenziya berish yoki litsenziya berishni rad etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi. Tegishli xabarnoma (ijobiy javob berilganda — davlat boji to‘langanligi to‘g‘risidagi kvitansiya ilova qilingan holda) ariza beruvchining shaxsiy kabinetiga yuboriladi.
Litsenziya turidan qat’i nazar, arizani ko‘rib chiqish uchun yig‘im BHMning 2 baravari (750 ming so‘m) ni tashkil etadi. Litsenziya berishda undiriladigan boj BHMning 30 baravariga (11,25 mln so‘m) teng.
Bundan tashqari, korxona har yili litsenziya yig‘imini amalga oshirishi kerak bo‘ladi. To‘lov miqdori ishlab chiqariladigan yoki yetkazib beriladigan elektr energiyasining prognoz hajmidan, shuningdek, muayyan faoliyat turi uchun belgilangan kVt/soatlik tarifdan kelib chiqqan holda hisoblanadi.
Avvalroq “O‘zenergoinspeksiya"ga energiya resurslaridan foydalanishni uzluksiz tekshirishga ruxsat berilgani haqida xabar berilgandi.

Кабинет министров 13 февраля утвердил положение о лицензировании деятельности в сфере электроэнергетики. Документ опубликован в базе Lex.uz.
Лицензия потребуется для организации следующих видов деятельности:
• производство электроэнергии;
• передача энергии;
• распределение энергии;
• хранение энергии;
• электроснабжение;
• централизованная закупка энергии;
• оптовый сбыт энергии;
• оператор рынка электроэнергии.
Каждый вид деятельности требует отдельной лицензии. Их выдачей будет заниматься Агентство по развитию и регулированию рынка энергии, учрежденное в рамках плана реформ энергетического сектора от сентября 2023 года.
Не требуется лицензия при выработке и хранении электроэнергии без подключения к общей сети, при производстве электроэнергии на электростанциях мощностью менее 5 МВт, а также при хранении энергии для собственных нужд.
Для получения лицензии требуется подать заявку через систему «Лицензия», Единый портал интерактивных госуслуг или в Центре госуслуг. К ней требуется приложить документацию (паспорт) энергетического объекта, бизнес-план и другие необходимые документы.
Заявка будет рассматриваться в течение 15 рабочих дней. После этого регулятор выносит решение о выдаче лицензии или об отказе в ней. Соответствующее оповещение (при положительном ответе — с приложением квитанции для оплаты госпошлины) будет отправлено в личный кабинет заявителя.
Сбор за рассмотрение заявки вне зависимости от вида лицензии составит 2 БРВ (750 000 сумов). Пошлина при выдаче лицензии равняется 30 БРВ (11,25 млн сумов).
Кроме того, предприятие должно будет ежегодно платить лицензионный сбор. Его сумма будет вычисляться, исходя из прогнозного объема производимой или поставляемой электроэнергии, а также ставки за кВт/ч для конкретного вида деятельности.