Toshkent shahar hokimining 14-fevralda qabul qilingan qarori bilan poytaxt bozorlari va savdo komplekslari uchun yig‘imlar miqdori tasdiqlandi.
Xususan, bir martalik patta puli bozor va sotiladigan mahsulot turiga qarab o‘tgan yilga nisbatan 10−30% ga oshiriladi. Sabzavot, non va non mahsulotlari yo‘nalishida to‘lovlar eng kam (10%) ko‘tarilgan.
Uy buyumlari, kiyim-kechak va uy parrandalari kabilar yo‘nalishlari uchun yig‘im 17−20% ga, sitrus, tropik va quruq mevalar, salqin ichimliklar, konserva, gullar va avtotomobillar uchun ehtiyot qismlar yo‘nalishida 21−25% gacha oshirildi. Asal mahsulotlari sotuvchilari uchun to‘lovlar eng ko‘p oshdi — 26−29%.
Toshkent shahar hokimligi patta narxi oshirilganiga izoh berib, qonunchilikka asosan bir martalik yig‘imlar, ijara to‘lovlari va ko‘rsatiladigan xizmatlar qiymati miqdorlari har yili tasdiqlanishini qayd etdi.
Toshkentdagi 19 ta bozor va savdo komplekslarining jami xarajatlari 2022-yilda 256,3 mlrd so‘mni, 2023-yilda 296 mlrd so‘mni, 2024-yilda esa 314,1 mlrd so‘mni tashkil etgan. Joriy yilda soliq, kommunal to‘lovlar, ish haqi oshishi hamda ta’mirlash va qurilish ishlari hisobiga ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 22% ga oshishi yoki 383,5 mlrd so‘mga yetishi kutilmoqda.
Masalan, Eski Juva dehqon bozorining 2024-yilga nisbatan yer solig‘i 64% ga (5,95 mlrd so‘m), kommunal to‘lovlar 17% ga (4,2 mlrd so‘m) oshayotganligi, bundan tashqari, bozordagi rastalarni 5,9 mlrd so‘mga qayta qurish ishlari inobatga olinib, 2025-yil uchun xarajatlar 28,6 mlrd so‘mga (156%) reja qilingan.
“Aslida belgilangan patta pullari aholiga sifatli xizmat ko‘rsatish imkoniyatlarini zamonaviy darajaga olib chiqish uchun bo‘lib, ularning bozorlar va savdo komplekslari umumiy tushumidagi ulushi 15% ga ham yetmaydi”, deyiladi xabarda.
Hokimlikda patta yig‘imlarini oshirish orqali bozorlarni saqlash, xususan, tozalash, yoritish, obodonlashtirish, pavilonlar tom qismini ta’mirlash yoki yangisiga almashtirish, rastalarni ta’mirlash yoki yangi qurish, yo‘laklarni asfalt yoki bruschatka qilish, panjaralarni bo‘yash, kommunikatsiya tarmoqlarini saqlash belgilangani ta’kidlandi.
Shu bilan birga, bu sotuvchi va xaridorlarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish, soliqlar va kommunal to‘lovlarni, shuningdek, 1 600 dan ortiq ishchi xodimlarga oylik maoshlarini o‘z vaqtida to‘lash imkonini beradi.
Joriy yilning yanvar oyida poytaxt hokimligi bozorlarda sotuvchilardan undiriladigan bir martalik yig‘imlar miqdorini oshirishga qaratilgan qaror loyihasini e’lon qilgandi.
Avvalroq Toshkentdagi supermarketlarda ayrim oziq-ovqat mahsulotlari narxi arzonlashgani haqida xabar berilgandi. Pokistondan kartoshka import qilingach, uning minimal narxi 26,1% ga pasaydi. Shu bilan birga, qizil sabzi, lavlagi, tuxum, sut va shakar narxlari ham tushgan.

Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков 14 февраля утвердил повышение платежей для продавцов на столичных рынках и в торговых комплексах. Соответствующее постановление опубликовано на E-qaror.
Ставки разовых сборов (патта) увеличиваются на 10−30% по отношению к прошлому году, в зависимости от рынка и вида продаваемой продукции. Меньше всего (10%) поднялись платежи для продажи хлеба, хлебобулочных изделий и овощей.
Прирост сбора для домашней птицы, одежды и бытовых товаров составил 17−20%, для фруктов, напитков, консервов, цветов и запчастей для автотранспорта — 21−25%. Больше всего выросли платежи для продавцов меда и продукции пчеловодства — 26−29%.
В столичной администрации отметили, что размеры сборов, арендных платежей и стоимости услуг согласно законодательству утверждаются ежегодно. Увеличение платежей объяснили растущими расходами на содержание торговых комплексов.
Общие расходы 19 городских рынков и торговых комплексов за 2024 год составили 314 млрд сумов, увеличившись на 6% к предыдущему году и 22,5% — к уровню 2022 года. В текущем году с учетом роста зарплат, коммунальных платежей, затрат на ремонт и строительство прогнозируется повышение расходов на 22% — до 383,5 млрд сумов.
Например, траты рынка «Эски Жува» на год составят 28,6 млрд сумов (+156% за год). Сюда входит рост земельного налога до 5,95 млрд сумов (+64%) и платежей по ЖКХ — до 4,25 млрд сумов (+17%), а также вложение 5,9 млрд сумов в реконструкцию торговых рядов.
«Сборы патта предназначены для повышения качества обслуживания населения до современного уровня», — отмечается в сообщении. По заявлению хокимията, их доля в доходах рынков составляет менее 15%.
Также в администрации объяснили распределение поступлений от повышенных сборов. Деньги будут направлены на уборку рынков, их освещение, благоустройство, покрытие для дорожек, ремонт и строительство торговых рядов, обновление кровли, содержание коммуникаций, а также на уплату ЖКХ и зарплаты сотрудникам.