Markaziy bank ijtimoiy tarmoqlarda banklardagi omonat hisobvaraqlaridan pul mablag‘larini yechishda iste’molchidan mablag‘ manbasi so‘ralayotgani haqidagi xabarlarga munosabat bildirdi.
Qayd etilishicha, amaldagi qonunchilikka asosan jismoniy shaxslar o‘zlariga tegishli omonat hisobvaraqlaridan mablag‘larini yechishda uning kelib chiqish manbasi to‘g‘risida ma’lumot talab qilinmaydi.
Shuningdek, Markaziy bank moliyaviy xizmatlar ko‘rsatilishiga doir yuzaga kelayotgan muammo va kamchiliklarni aholi va tadbirkorlarning murojaatlari hamda boshqa manbalar orqali doimiy ravishda o‘rganib, ularni bartaraf etish choralarini ko‘rib boradi.
Regulyator fuqarolardan omonat hisobvarag‘idagi pullarini yechishda ulardan mablag‘larning kelib chiqish manbasi to‘g‘risida ma’lumot talab qilinsa, Markaziy bankning Bank xizmatlari iste’molchilarining huquqlarini himoya qilish xizmatiga murojaat qilishni so‘radi.
Mazkur masaladagi murojaatlar 71 212 60 94, 71 212 73 62 raqamlari orqali qabul qilinadi.
Shu bilan birga, banklar, mikromoliya va to‘lov tashkilotlari faoliyatida xizmatlar ko‘rsatilishiga oid iste’molchilarning huquqlari buzilayotgani yuzasidan murojaat va takliflarni Markaziy bankning info@cbu.uz elektron manziliga yuborish mumkin.
Bundan oldin, Markaziy bank matbuot xizmati mijozlarni tekshirish to‘g‘risidagi ko‘rsatma fuqarolar omonatlariga taalluqli emasligi, bu faqat jismoniy shaxslar — ham rezidentlar, ham norezidentlarning yirik miqdordagi xalqaro pul o‘tkazmalariga ta’sir qilishini “Spot"ga bildirgandi. Bu Jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha moliyaviy choralarni ishlab chiqish guruhi tavsiyalari doirasida amalga oshiriladi.
Markaziy bank xorijda ishlayotgan mehnat migrantlarining transchegaraviy pul o‘tkazmalari miqdori kamligi sabab, mablag‘larning kelib chiqishi to‘g‘risidagi ma’lumotnomalar talab qilinmasligini ta’kidladi.

При получении вкладов в банках не требуется объяснять происхождение денег. Об этом заявил глава департамента Центробанка по связям с общественностью Акмаль Назаров.
Он обратил внимание на сообщения в социальных сетях о проблемах вкладчиков при снятии денег со своих счетов. Согласно им, сотрудники банков требуют у клиентов справку об источнике средств, при этом практика не носит массовый характер.
«В действующем законодательстве при получении физлицом денежных средств со своего вкладного счета не требуется информация о происхождении денег», — отметил Назаров.
Также пресс-секретарь ЦБ напомнил, что регулятор рассматривает обращения о проблемах при оказании финансовых услуг и принимает меры по их устранению. Клиентам, столкнувшимся с требованием объяснить происхождение денег на счету, он рекомендовал обращаться в Службу защиты прав потребителей банковских услуг.
Сделать это можно по телефонам (+998) 71 212 60 94 или (+998) 71 212 73 62. Кроме того, жалобы о нарушениях прав потребителей в банках, микрофинансовых и платежных организациях принимаются по электронной почте info@cbu.uz.
До этого ЦБ опубликовал разъяснения касательно проверки происхождения средств. В регуляторе заявили, что предписание касается международных переводов физлиц на крупные суммы и делается в рамках рекомендаций, представленных Группой разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег.
Ранее Spot писал, что ЦБ заверил вкладчиков в полной гарантии вкладов, открытых до подписания закона об ограничении максимальной гарантируемой суммы.