Mo‘g‘ulistonning “Hunnu Air” aviakompaniyasi Ulan-Batordan Toshkentga muntazam parvozlarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda. Bu haqda “Uzbekistan Airports” matbuot xizmati xabar berdi.
Aviakompaniya vakillari bilan o‘tkazilgan uchrashuvda aviaqatnovlarni tashkil etish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
“Hunnu Air” ikki mamlakat poytaxtlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan to‘g‘ri muntazam yo‘lovchi reyslarni 2025-yilning ikkinchi yarmidan yo‘lga qo‘yishni ko‘rib chiqmoqda.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, parvozlar Embrayer 190 rusumli samolyotlarda amalga oshiriladi.
“Hunnu Air” xususiy mo‘g‘ul aviakompaniyasi 2011-yilda tashkil etilgan. Uning shtab-kvartirasi Ulan-Batordagi Chingizxon nomidagi xalqaro aeroportida joylashgan. Aviakompaniya ATR 72−500 va Embrayer 190 samolyotlarida ichki va xalqaro qatnovlarni amalga oshiradi.
Avvalroq Uchta xorijiy aviakompaniyaga O‘zbekistonga muntazam parvozlar uchun ruxsat berilgandi. “Air Asia X Berhad” Kuala-Lumpur bilan, “T'way Air” Seul bilan hamda “Red Sea Airlines” Sharm-esh-Sheyx bilan Toshkentni bog‘laydi.

Монгольский частный авиаперевозчик Hunnu Air планирует запустить рейсы в Узбекистан, сообщили в Uzbekistan Airports.
Недавно состоялись переговоры о сотрудничестве между компаниями. Одной из основных тем стала организация регулярного авиасообщения по маршруту Ташкент — Улан-Батор.
Запуск перелетов планируется во второй половине нынешнего года. По предварительным данным, они будут выполняться на самолетах Embraer 190.
Вопрос прямого авиасообщения между Узбекистаном и Монголией впервые поднимался в ноябре 2023 года. Как сообщалось тогда, организация перелетов позволит нарастить число транзитных рейсов, а также позволит увеличить поставки узбекистанских фруктов и овощей.
Шавкат Мирзиёев и монгольский президент Ухнаагийн Хурэлсух поднимали тему прямых авиарейсов на встрече летом 2024 года. Тогда же между странами было подписано соглашение о воздушном сообщении.
Ранее Spot писал, что Узбекистан и Монголия планируют внедрить электронную систему разрешения грузоперевозок.
Авиакомпания Hunnu Air была создана в 2011 году и работает под нынешним наименованием с 2013 года. В число учредителей входят горнодобывающая компания Mongolyn Alt MAK и Bodi Group. Перевозчик базируется в аэропорту имени Чингисхана в Улан-Баторе и выполняет рейсы в Пекин, Манчжурию, Ордос и Алматы. Компания располагает 3 самолетами ATR 72−500 и Embraer 190.