Markaziy bank mikro va kichik biznesni kreditlash bo‘yicha banklarga qo‘yiladigan talablarni kamaytiradi. Bu haqda 25-fevral kuni bo‘lib o‘tgan media-muloqotda Kredit tashkilotlari faoliyatini tartibga solish metodologiyasi departamenti rahbari Sanjar Nosirov ma’lum qildi, deya xabar berdi “Spot” muxbiri.
Regulyator yillik aylanmasi mos ravishda 1 va 10 mlrd so‘mgacha bo‘lgan mikro va kichik biznes subyektlari uchun kreditlashni soddalashtirishni rejalashtirmoqda.
Kichik tadbirkorlik subyektlariga bank regulyativ kapitalining 0,2%idan oshmagan holda 15 mlrd so‘mgacha kreditlar ajratishga ruxsat beriladi.
Mikro va kichik biznes subyektlarining majburiyatlari bo‘yicha kredit tavakkalchiligi 75% darajasida belgilanadi. Amalda bu foiz stavkasidan kelib chiqib, 100, 150 va 200% ni tashkil etadi.
Markaziy bankning qayd etishicha, amaldagi tartib bilan kichik biznes va o‘zini o‘zi band qilganlarga ajratilgan kreditlarga 75% lik tavakkachilik koeffitsientini qo‘llash uchun kredit summasi 300 mln so‘mdan oshmasligi kerak.
banklar, kichik biznes, markaziy bank, mikro biznes
Regulyator taqdimotidan ko‘rinib turibdiki, mikro va kichik biznesni kreditlashning yangi tartibi banklarning zarur regulyativ kapitaliga bo‘lgan talablarni sezilarli darajada kamaytiradi. Bu moliya institutlariga risk-vaznni (risk weight) kamaytirish orqali ko‘proq mablag‘larni kreditlashga yo‘naltirish imkonini beradi.
Masalan, 100 trln so‘m miqdorida kredit ajratilganida bankning regulyativ kapitali kamida 9,75 trln so‘mni (amalda — 19,5 trln so‘m), 120 trln so‘m ajratilganda esa 11,7 trln so‘m (23,4 trln so‘m) ni tashkil etishi kerak.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Markaziy banki tijorat banklariga mikroqarzlar berish bo‘yicha talablarni kuchaytirishni rejalashtirmoqda. Ularning umumiy kredit portfelidagi ulushi avtokreditlardagi kabi 25% dan oshmasligi kerak.
Avvalroq regulyator fuqarolarga foydalanmayotgan bank kartalarini yopishni tavsiya qilgani haqida xabar berilgandi. Regulyator fuqarolarni nomidagi kartalar haqida xabardor qilish uchun banklar tomonidan SMS jo‘natilayotganini tasdiqladi.

Центральный банк снизит требования для банков по кредитованию микро- и малого бизнеса. Об этом 25 февраля на медиа-диалоге сообщил директор Департамента методологии регулирования деятельности кредитных организаций Санжар Носиров, передает корреспондент Spot.
Центробанк упростит кредитование для микро- и малого бизнеса, чей годовой оборот не превышает 1 и 10 млрд сумов соответственно,
Малым субъектам предпринимательства разрешат выдавать кредиты до 15 млрд сумов, не превышая 0,2% регулятивного капитала банка.
Кредитный риск по обязательствам микро- и малого бизнеса установят на уровне 75% (ранее 100, 150 и 200%). ЦБ отмечает, что, согласно предыдущей практике, для того, чтобы по кредитам малого бизнеса и самозанятых присвоили коэффициент риска в 75%, сумма кредита не должна была превышать 300 млн сумов.
Из презентации регулятора следует, что новый порядок кредитования микро- и малого бизнеса значительно снижает требования к необходимому регулятивному капиталу банков. Это позволит финучреждениям направлять больше средств на кредитование за счет снижения риск-веса (risk weight).
Например, при выдаче кредита в 100 трлн сумов регулятивный капитал банка должен составлять минимум 9,5 трлн сумов (ранее — 19,5 трлн сумов), при 120 трлн сумов — 11,7 трлн сумов (ранее — 23,4 трлн сумов).
Кроме того, ЦБ Узбекистана планирует ужесточить требования к коммерческим банкам по выдаче микрозаймов. Их доля в общем кредитном портфеле не должна превышать 25%, аналогично автокредитам.