Avvalroq O‘zbekistondagi va xorijdagi fuqarolar Yangi Toshkent qurilishidagi ishlarga taklif etilayotgani haqida xabar berilgandi.
Biroq, fuqarolar bo‘sh ish o‘rinlari xususida ma’lumot olish uchun call-markazga qo‘ng‘iroq qilib, bog‘lana olishmayotganlarini bildirishdi. Xususan, “Spot"ga ham shu mazmundagi xabar kelib tushgan.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi matbuot xizmati holat yuzasidan rasmiy munosabat bildirib, e’lon ishlash istagida bo‘lgan fuqarolar qiziqishiga sabab bo‘lganini qayd etdi.
Kun davomida 1 mingga yaqin qo‘ng‘iroq bo‘lib, ularning soni ko‘payganligi uchun belgilangan limit — bir vaqtning o‘zida 50 tagacha qo‘ng‘iroqdan oshganda uzilish ro‘y bergan.
“Ushbu holat 4-mart soat 12:00 gacha bartaraf etiladi. Qolaversa, qo‘ng‘iroq qilib, navbat kutishni istamagan va bog‘lana olmagan hamyurtlarimiz uchun alternativ taklif sifatida “Telegram"-bot ishga tushirilmoqda”, deyiladi xabarda.
Unga ko‘ra, Yangi Toshkent shahri qurilishida ishlashni istagan fuqarolar @yangi_toshkent_qurilishi_bot orqali o‘zlari haqida ma’lumotlarni yozib qoldirishlari mumkin. Call-markaz operatorlari ma’lumotda ko‘rsatilgan raqamga kun davomida o‘zlari qayta aloqaga chiqib, bog‘lanishadi.
Fuqarolar 20 ming gektar maydonda amalga oshirilayotgan qurilishda ishtirok etishlari mumkin. Loyiha doirasida xorijda vaqtincha ishlayotganlar uchun 10 mingga yaqin bo‘sh ish o‘rinlari yaratilmoqda.
Qurilish sohasida ish tajribasiga ega bo‘lgan fuqarolar 38 ta yo‘nalish bo‘yicha ishga qabul qilinadi. Bular qatorida quyidagi yo‘nalishlar bor:
- betonchi;
- payvandchi;
- santexnik;
- elektrik;
- g‘isht teruvchi;
- suvoqchi va boshqalar.
Oylik maosh ish turi va soatidan kelib chiqib, o‘rtacha 8 mln so‘mdan 15 mln so‘mgachani tashkil etadi.
Qabul qilingan ishchilar yotoqxona, kiyim-kechak, transport xizmati va 3 mahal ovqat bilan ta’minlanadi. Ish vaqti kuniga 8 soat bo‘lib, qo‘shimcha dam olish kunlari beriladi.
Shu bilan birga, qurilish brigadalari ham ish hajmidan kelib chiqqan holda buyurtma olib, kelishuv asosida faoliyat yuritishi mumkin.
Nomzodlar Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi tomonidan tashkil etilgan quyidagi call-markaz raqamlariga qo‘ng‘iroq qilishlari mumkin:

Прес-служба Министерства занятости и сокращения бедности сообщило о запуске нового канала связи для граждан, желающих работать на строительстве «Нового Ташкента».
Изначально претендентам предлагалось обращаться по телефонным номерам 0 800 0000 1176 (за рубежом) и 1176 (внутри Узбекистана). Однако колл-центр столкнулся с большим количеством звонков, из-за чего был вынужден ввести очереди и ограничения для ожидания.
В качестве альтернативы желающие работать на строительстве «Нового Ташкента» смогут отправлять информацию о себе и контактный номер через Telegram-бот @yangi_toshkent_qurilishi_bot. Операторы в течение дня свяжутся с ними по указанному номеру.
Несколькими днями ранее посольства Узбекистана в России и Турции объявили о наборе трудовых мигрантов на строительство «Нового Ташкента». В рамках проекта создается около 10 тыс. рабочих мест по 38 направлениям — бетонщики, штукатуры, сантехники, электрики
Гражданам, работающим на строительстве, обещали зарплату в диапазоне 8−15 млн сумов. Также в объявлениях подчеркивалось, что для них «созданы все необходимые условия».
Издание Kun.uz 3 марта сообщило, что короткий номер 1176 «не работает», и опубликовало комментарии от нескольких пытавшихся позвонить по нему граждан. Редакция также не смогла дозвониться до колл-центра после нескольких попыток, отмечается в сообщении.
Минзанятости признало наличие технических проблем, назвав причиной большой наплыв звонящих. В течение дня поступает до 1 тыс. звонков, из-за чего наблюдается превышение лимита на одновременное количество абонентов в очереди — не более 50 человек.