20-martdan O‘zbekistonda Xitoyning “Temu” marketpleysi faoliyati cheklanadi. Bu haqda Istiqbolli loyihalar milliy agentligi matbuot xizmati xabar bermoqda.
2025-yilning 1-iyulidan mamlakatda elektron tijorat operatorlari, xususan elektron savdo platformalari operatorlari sifatida faqat yuridik shaxslar — O‘zbekiston rezidentlari faoliyat yuritishi mumkinligi belgilangan.
Mamlakat fuqarolariga xizmat ko‘rsatuvchi xorijiy elektron savdo platformalari faoliyatini o‘rganish jarayonida ayrim elektron savdo platformalari tomonidan O‘zbekistonning elektron tijorat, chakana savdo, reklama, shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish, mualliflik va turdosh huquqlar sohasidagi qonun hujjatlari talablariga rioya etmayotganligi aniqlandi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, O‘zbekiston qonunchiligi talablariga muvofiq, 2025-yilning 20-martidan xorijiy elektron savdo platformalaridan, xususan, “Temu” platformasidan foydalanish belgilangan tartibda cheklanadi.
ILMA tushunmovchiliklarni oldini olish maqsadida, fuqarolardan 4-mart kunidan boshlab “Temu” platformasida buyurtma bermasliklarini so‘ramoqda. Agar buyurtma bundan oldin buyurtma qilingan bo‘lsa, platformadan to‘lovni qaytarib olish tavsiya etiladi.
Agentlik va Soliq qo‘mitasi fuqarolarni O‘zbekiston hududida o‘z faoliyatini mahalliylashtirmagan yoki mamlakatda Soliq qo‘mitasining elektron xizmatlar ko‘rsatuvchi xorijiy kompaniyalar va marketpleyslar ro‘yxatiga kirmagan xorijiy elektron savdo platformalari xizmatlaridan foydalanmaslikka, ehtiyot choralarini ko‘rishga, shaxsiy va boshqa ma’lumotlarni bunday subyektlarga bermaslikka chaqiradi.
O‘zbekistonda “Temu” faoliyati
2025-yilning 1-iyulidan O‘zbekistonda xalqaro platformalar uchun yangi qoidalar, jumladan, xabardor qilish tartibi va elektron tijorat subyektlarining maxsus reyestri joriy etiladi. Ushbu norma 2024-yilning 28-dekabridan kuchga kirgan (VMQ-885).
“Temu” mobil ilovasi o‘tgan yil oxiridan beri O‘zbekistondagi eng ommabop ilovalar qatoriga kiradi. Masalan, hozirda Xitoy marketpleysi “App Store” do‘konida ikkinchi o‘rinni egallasa, “Google Play"da yetakchilik qiladi.
Joriy yilning yanvar oyida ILMA elektron tijorat boshqarmasi boshlig‘i Kamronbek Muhammadiyev “Temu” platformasidagi past narxlar soliq majburiyatlarini bajaradigan va qonun talablariga rioya qiladigan mahalliy tadbirkorlarga jiddiy raqobat yaratayotganini qayd etdi.
Bundan tashqari, u “Spot"ga bergan intervyusida taksi va marketpleyslar uchun yangi qoidalar nega kerakligi, ular bozorni qanday o‘zgartirishi va ularni bajarmaydigan kompaniyalarga nima bo‘lishi haqida so‘zlab berdi.
Fevral oyi oxiriga kelib, Muhammadiyev O‘zbekistonda “Temu” marketpleysi bloklanishi mumkinligini ma’lum qildi. ILMA amlakatdagi faoliyatini qonuniylashtirish bo‘yicha “Temu” bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muloqot olib bormayapti.

В Узбекистане ограничат работу китайского маркетплейса Temu, сообщила пресс-служба Национального агентства перспективных проектов (НАПП).
С 1 июля 2025 года в Узбекистане начнут действовать новые правила для международных платформ, включая уведомительный реестр и специальный реестр субъектов электронной коммерции. Главное требование — приземление в республике и регистрация юридического лица-резидента, — которое вступило в силу уже с 28 декабря 2024 года (ПКМ-885).
В процессе изучения деятельности зарубежных электронных торговых платформ, обслуживающих узбекистанцев, НАПП установило, что со стороны «отдельных электронных торговых платформ» не соблюдаются требования законодательства в сфере электронной коммерции, розничной торговли, рекламы, защиты персональных данных, прав потребителей, авторских и смежных прав.
«Использование иностранных платформ электронной торговли, в частности платформы „TEMU“, будет ограничено начиная с 20 марта 2025 года в установленном порядке», — говорится в сообщении.
Во избежание недоразумений НАПП попросило узбекистанцев начиная с сегодняшнего дня не осуществлять заказы на Temu, а в случае наличия уже оформленных заказов рекомендовало оформить возврат денежных средств на платформе.
Кроме того, НАПП и Налоговый комитет призвали проявлять бдительность и не пользоваться услугами иностранных электронных торговых платформ, которые не локализовали свою деятельность на территории Узбекистана или не зарегистрированы в перечне Налогового комитета иностранных компаний и маркетплейсов, оказывающих электронные услуги на территории нашей страны, принимать меры предосторожности и не передавать свои персональные и другие данные таким субъектам.
НАПП еще в конце февраля сообщило о возможной блокировке китайского маркетплейса Temu.
Начальник управления электронной коммерции Камронбек Мухаммадиев отметил, что платформа агрессивно выходит на новые рынки, но не соблюдает местные законы. По его словам, регулятор не ведет прямых переговоров с Temu, однако компания делает «небольшие шаги» в этом направлении.
Первый замдиректора НАПП Вячеслав Пак подчеркнул, что деятельность иностранных маркетплейсов без регистрации в Узбекистане наносит ущерб экономике. Они не платят налоги и таможенные сборы, а деньги утекают за границу. В 2024 году через Temu из страны вывели более $10 млн.
Мобильное приложение Temu с конца прошлого года входит в топ наиболее популярных приложений в Узбекистане. Например, китайский маркетплейс занимает второе место в магазине App Store, а также возглавляет список в Google Play.
В интервью Spot Камронбек Мухаммадиев рассказал, зачем нужны новые правила, как они изменят рынок и что будет с компаниями, которые их не выполнят.