Avvalroq prezident 4-mart kuni kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta’minlash, investitsiya va eksport ko‘rsatkichlari bo‘yicha hisobot bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.
Toshkent shahar hokimining birinchi o‘rinbosari Baxtiyor Haydarov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida dastlabki ikki oyda poytaxtda aholini ish bilan ta’minlash rejasi 105% ga bajarilgani, buning natijasida 137,8 ming aholi ish bilan ta’minlanganini qayd etdi.
Xizmatlar sohasini rivojlantirish, ish o‘rinlarini ko‘paytirish bo‘yicha rejalar belgilangan bo‘lib, uning asosiy yo‘nalishlaridan biri sifatida poytaxtda uzluksiz ishlaydigan ko‘chalarni tashkil etish ekanligini ta’kidladi Haydarov.
“Toshkentdagi 26 ta ko‘chada jami 40 km uzunlikdagi 24/7 ishlaydigan ko‘chalar tashkil etiladi. Ularda mingdan ortiq yangi tadbirkorlik nuqtalari ochilib, 5 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi”, — dedi u.
Shuningdek, Toshkent shahrida faoliyat yuritayotgan 1 076 ta savdo va xizmat ko‘rsatish nuqtalari belgilab olingan hamda ularni uzluksiz ish rejimiga o‘tkazish choralari ko‘rilmoqda. Bu tajriba asosida joriy yilda poytaxtda 3 mingga yaqin ish o‘rnini yaratish rejalashtirilgan.
Baxtiyor Haydarov Toshkent shahridagi noturarjoy obyektlaridan samarali foydalanish choralari ko‘rilayotganini ta’kidladi.
Hozirda poytaxtda 400 dan ortiq yerto‘lalar belgilab olinib, ularda yangi loyihalarni amalga oshiruvchi tadbirkorlar tanlangan. Uning doirasida esa 850 ta yangi ish o‘rni tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Haydarovning aytishicha, 2025-yilda Toshkentda 1,5 mln aholining bandligini ta’minlash rejalashtirilgan. Shundan kelib chiqib, bu maqsadga erishish uchun nafaqat poytaxt aholisi, balki hududlardagi ishsiz fuqarolar ham poytaxtga jalb etish choralari ko‘riladi.
7-fevral kuni Shavkat Mirziyoyev raisligida xizmatlar sohaini rivojlantirish bo‘yicha videoselektor yig‘ilishida poytaxtdagi 26 ta ko‘chani tunu-kun ishlaydigan gavjum ko‘chaga aylantirish, 24 soat ishlaydigan savdo nuqtalarini 1 mingtaga ko‘paytirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tilgandi.

Как ранее писал Spot, 4 марта президент ознакомился с отчетом по вопросам сокращения бедности и обеспечения занятости, а также по инвестиционным и экспортным показателям.
Первый заместитель хокима Ташкента Бахтиёр Хайдаров в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал, что за первые два месяца план по занятости населения в столице выполнен на 105%, благодаря чему трудоустроено 137 тыс. человек. Одним из ключевых направлений для увеличения количества рабочих мест является развитие круглосуточных торговых зон, отметил чиновник.
По его словам, в этом году на 26 улицах Ташкента общей протяженностью 40 км планируется создать круглосуточно работающие улицы, на которых откроют тысячи новых магазинов.
Также дополнительно определены 1076 торговых и сервисных точек в Ташкенте, которые переводятся на круглосуточный режим работы. Первый замхокима отметил, что этот опыт станет основой для дальнейшего расширения. В этом году в столице появятся около 3 тыс. новых магазинов.
Другое направление — эффективное использование земельных участков. В Ташкенте определены более 400 участков земли, где реализуются новые проекты. В рамках этих инициатив проводится отбор предпринимателей, которым будет оказана поддержка. Для контроля за этими процессами создадут специальные инспекции.
Хайдаров заявил, что в 2025 году году планируется обеспечить занятость 1,5 млн человек в Ташкенте. Для достижения этой цели будут привлекать безработных не только из числа жителей столицы, но также и регионов.
Ранее Spot писал, что Узбекистан в феврале подписал с иностранными инвесторами 229 соглашений на $16 млрд.