O‘zbekistonda budjet tashkilotlari va bir qator kompaniyalarga onlayn to‘lov xizmatlariga ulanish majburiy bo‘ladi. Bu haqda Strategik islohotlar agentligi matbout xizmati xabar berdi.
26-fevral kuni hukumat tomonidan to‘lov tizimlari xizmatlaridan foydalanishni kengaytirishga qaratilgan tegishli qaror qabul qilindi. Hujjat prezidentning 2024-yilning mart oyidagi qarori bilan tasdiqlangan strategik yo‘nalishlardagi islohotlarni ijrosini ta’minlashga qaratilgan. Uning doirasida agentlik va Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan takliflar ishlab chiqildi.
2025-yilning 1-iyulidan aholiga xizmat ko‘rsatuvchi budjet tashkilotlari, gaz va neft mahsulotlarini sotuvchi hamda mulkni ijaraga beruvchi yuridik shaxslar majburiy tartibda elektron to‘lov tizimlariga ulanishlari va to‘lovlarni ular orqali amalga oshirish imkoniyatini yaratishlari kerak bo‘ladi.
Onlayn to‘lov tizimlari orqali to‘lovlarni qabul qilishdan bosh tortganlik uchun javobgarlik belgilanadi. Bu hisob-kitob terminallari orqali to‘lovlarni rad etishga tenglashtiriladi.
Shuningdek, agentlik 1-iyulgacha hukumatning iqtisodiy bloki va Markaziy bank bilan 2030-yilgacha elektron to‘lovlar ulushini oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqadi.
Avvalroq banklar 12 oydan ortiq vaqt ichida faol bo‘lmagan bank kartalarini bloklashi mumkinligi haqida xabar berilgandi. “Humo” to‘lov tizimi foydalanuvchilardan bir yildan ortiq vaqt ichida amaliyotlar bajarilmayotgan kartalarni bot orqali vaqtinchalik bloklashni tavsiya qildi.

Для компаний в некоторых отраслях и бюджетных организаций станет обязательным подключение к электронным платежным системам, сообщает Агентство стратегических реформ.
Кабинет министров издал соответствующее постановление в конце февраля. Документ направлен на расширение использования финтех-сервисов согласно плану реформ в стратегических направлениях, утвержденному президентом год назад — в марте 2024 года.
С 1 июля оказывающие услуги населению бюджетные организации, юрлица, занимающиеся сбытом нефти и газа, а также сдачей имущества в аренду должны в обязательном порядке создать возможность для оплаты услуг через электронные системы.
Отказ от приема онлайн-платежей будет приравнен к отказу от приема платежей через расчетные терминалы. В этом случае к нарушителям будут применяться меры, предусмотренные законодательством.
Также АСР совместно с заинтересованными ведомствами должно будет разработать план мер по повышению доли электронных (безналичных) платежей до 2030 года. Его поручено внести в Кабмин до начала июля.