Qirg‘iziston yaqin yillarda temir yo‘l qurilishi bo‘yicha bir nechta loyihalarni amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Qirg‘iziston hukumati tomonidan e’lon qilingan 2030-yilgacha mo‘ljallangan milliy rivojlanish dasturida aytilgan.
Hujjatda mamlakat uchun transport-logistika integratsiyasi va diversifikatsiyasining ahamiyati ta’kidlangan. Biroq, avtomobil yo‘llari, ko‘priklar va temir yo‘llarning eskirishi yuk tashish tezligining pasayishiga va ichki tashish xarajatlarining ko‘payishiga sabab bo‘lmoqda.
Qirg‘iziston transport sektorining qo‘shilgan qiymati $0,5 mlrdni tashkil etadi. Hukumat xalqaro transport yo‘laklari bilan aloqaning sustligini eksport imkoniyatlarini cheklovchi omil sifatida ko‘rsatmoqda.
2030-yilgacha transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish rejalariga temir yo‘l tarmoqlarini rivojlantirish ham kiritilgan. Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston magistrali loyihasiga, uning tranzit imkoniyatlari va savdo aloqalarini kengaytirishdagi ahamiyatiga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shuningdek, ichki temir yo‘llarni kengaytirish rejalashtirilmoqda. Bular orasida Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov 2024-yil may oyida e’lon qilgan Baliqchi — Qorako‘l tarmog‘i loyihasi ham bor.
Botken viloyatini rivojlantirish rejasi doirasida Botken-Qo‘qon temir yo‘lini barpo etish mo‘ljallanmoqda. Bu loyiha yangi ish o‘rinlari yaratilishiga, transport infratuzilmasi va savdo aloqalarining yaxshilanishiga xizmat qilishi kutilmoqda. Loyihaning batafsil ma’lumotlari keltirilmagan.
Bundan tashqari, dasturda Jalolobodda xalqaro aeroport qurish, Botken va Razzoqov aeroportlarini zamonaviylashtirish, Chotqol-Toshkent avtomobil yo‘lini barpo etish hamda boshqa bir qator avtotrassalarni yangilash ko‘zda tutilgan.
Uch tomonlama temir yo‘l loyihasi
Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishiga tayyorgarlik 2022-yilda boshlangan. Uch tomonlama kelishuv bilan loyihaning texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish bo‘yicha ishlarni yakunlash belgilandi.
Temir yo‘l qurilishi bo‘yicha loyihaning asosiy kelishuvlari hal qilingan, uning qiymati taxminan $5,1 mlrdni tashkil qiladi. Uzunligi hozirgacha 454 km bo‘lishi mumkin. Joriy yilning iyun oyida temir yo‘l qurilishi bo‘yicha strategik loyihani amalga oshirish to‘g‘risidagi bitim imzolandi.
Iyulda Shavkat Mirziyoyev loyihani amalga oshirish bo‘yicha bitimni tasdiqladi. Hujjat bilan loyihani amalga oshiruvchi kompaniyaning ustav kapitaliga $255 mln ajratish topshirilgan. Shundan $14 mlni joriy yil oxirigacha o‘tkazilishi kerak.
Oktabr oyi boshida Bishkekda loyiha idorasi ochildi. Aqilbek Japarov mazkur temir yo‘lning qurilish ishlari o‘z vaqtida yakunlanishini aytdi. Noyabrga kelib, Qirg‘iziston hukumati loyiha kompaniyasiga $14 mln ajratishni tasdiqladi.
YTTB Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishini moliyalashtirishi mumkin. Bank O‘zbekiston Transport vazirligi bilan loyiha doirasidagi hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qildi.
Mazkur temir yo‘li qurilishi 2024-yilning 27-dekabrida boshlanishi ma’lum qilindi. Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi va qo‘shma loyiha kompaniyasi investitsiya shartnomasini imzoladilar.

Кыргызстан планирует реализовать в ближайшие годы несколько проектов строительства железных дорог. Об этом говорится в Национальной программе развития до 2030 года, опубликованной правительством республики.
В документе отмечается важность транспортно-логистической интеграции и диверсификации для страны. Однако изношенность автодорог, мостов и железнодорожных путей приводит к снижению скорости грузовых потоков и росту затрат на внутренние перевозки.
Добавленная стоимость транспортного сектора Кыргызстана составляет $0,5 млрд. Правительство выделяет низкую связанность с международными транспортными коридорами как фактор, ограничивающий экспортные возможности.
Планы модернизации транспортной инфраструктуры к 2030 году включают развитие железнодорожных сетей. Особое внимание уделяется проекту магистрали Китай — Кыргызстан — Узбекистан, его роли в расширении транзитных возможностей и торговых связей.
Также планируется расширение внутренних железных дорог. В их число входит проект ветки Балыкчы — Каракол, создание которой президент Кыргызстана Садыр Жапаров анонсировал в мае 2024 года.
В рамках плана по развитию Баткенской области предполагается создать железную дорогу Баткен — Коканд. Ожидается, что это поспособствует созданию рабочих мест, улучшит транспортную инфраструктуру и торговлю. Детали проекта не приводятся.
Кроме того, программа включает создание международного аэропорта в Джалал-Абаде, модернизацию воздушных гаваней Баткена и Раззакова, строительство автодороги Чаткал — Ташкент и обновление нескольких других автотрасс
Горная тропа
В сентябре 2022 года Узбекистан, Кыргызстан и Китай согласовали маршрут железнодорожной ветки длиной 454 км. Решение финансового аспекта задачи стало одним из главных предметов последующих обсуждений.
Итоговое соглашение о строительстве железнодорожной ветки было подписано в июне 2024 года. Доля Узбекистана и Кыргызстана в совместной проектной компании составит по 24,5%, оставшийся 51% будет принадлежать Китаю.
Стоимость проекта, по словам директора «Кыргыз темир жолу» Азамата Сакиева, оценивается в $4,7 млрд. Половину этой суммы профинансируют страны-участницы в соответствии с долями в проекте, еще $2,35 млрд выделит Пекин в виде некоммерческого кредита.
Месяц спустя Шавкат Мирзиёев утвердил выделение «Узбекистон темир йуллари» $255 млн на реализацию проекта. Первые $14 млн планировалось предоставить до конца 2024 года.
Церемония начала строительства состоялась в Джалал-Абадской области Кыргызстана в конце декабря. Ожидается, что по ветке после ее ввода в эксплуатацию будет перевозиться 15 млн тонн грузов ежегодно.