Qrim arbitraj sudi tadbirkor Artyom Paliychukning “KUCH” brendiga bo‘lgan huquq to‘g‘risidagi da’vosi bo‘yicha Jizzax akkumulyator zavodi foydasiga qaror chiqardi. Bu haqda hakamlik kartotekasiga tayanib, “Kommersant” xabar berdi.
Paliychuk korxonani “KUCH” avtomobil akkumulyatorlari savdo belgisiga bo‘lgan huquqlarni buzganlikda ayblab, 257 mln rubl ($2,88 mln yoki 37,4 mlrd so‘m) tovon puli undirishni talab qilgan.
Zavod huquqshunoslarining ta’kidlashicha, savdo belgisi kompaniya tomonidan Rossiyada Paliychuk tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgunga qadar ishlatilgan, tadbirkorning o‘zi esa undan foydalanmaydi.
Sud aniqlashicha, Paliychuk 2018 yildayoq zavod bilan Rossiyaning “ARS Motors” kompaniyasi nomidan distribyutorlik aloqalarini o‘rnatish bo‘yicha muzokaralar olib borgan. Muzokaralar yakuniga ko‘ra, Jizzax akkumulyator zavodi Rossiya va Belarusga “KUCH” akkumulyatorlarini yetkazib berish majburiyatini olgan.
Ta’kidlanishicha, Paliychuk tovar belgisini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ariza topshirgan paytda, undan boshqa kompaniya foydalanayotganini bilgan. Qarorga ko‘ra, tadbirkorning xatti-harakatlari “insofsizlik” maqsadida bo‘lib, “foyda olish va tovon puli undirish"ga qaratilgan.
Shuningdek, sud tomonidan ta’kidlanishicha, nizoli tovar belgisiga huquqiy himoya berilishi zavodning undan erkin foydalanish imkoniyatini cheklaydi hamda unga moddiy zarar va obro‘siga putur yetkazish xavfini tug‘diradi. Da’voni qanoatlantirish rad etildi.
Da’vo arizasi dastlab 2023-yil bahorida ko‘rib chiqilgan edi. O‘shanda arbitraj sudi Jizzax zavodi 2019−2022 yillar davomida “KamAZ"ga 128,6 mln rubl qiymatidagi akkumulyatorlar yetkazib berganini aniqladi va korxonaning bu harakatlarini intellektual mulk huquqlarini buzish deb baholadi.
Natijada sud Jizzax akkumulyator zavodidan ikki barobar miqdorda tovon undirish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Shu bilan birga, Paliychuk “ARS Motors” kompaniyasidan o‘zining savdo belgisi ostida akkumulyatorlarni sotish bo‘yicha litsenziya shartnomasi asosida 6,2 mln rubl miqdoridagi qarzni undirib oldi.
Biroq O‘zbekiston korxonasi hakamlik sudining hukmi ustidan shikoyat qilgan. O‘sha yilning noyabr oyida Intellektual huquqlar sudi kompaniyaning Paliychukning vijdonsiz xatti-harakatlari haqidagi dalillarini inobatga olib, qarorni bekor qildi va ishni qayta ko‘rib chiqish uchun yubordi.
Rossiya davlat intellektual mulk akademiyasi ekspert markazi rahbari Gennadiy Zolotov patent trollarining keng tarqalganligini ta’kidladi. U Paliychukning tovar belgisiga bo‘lgan huquqlarini Rospatentda ro‘yxatdan o‘tkazilganligiga qarshi e’tiroz bildirish imkoniyati mavjudligini ko‘rsatib o‘tdi.
Avvalroq “Spot” Yevropa Ittifoqi O‘zbekiston va Qozog‘iston kompaniyalariga yangi sanksiyalar joriy qilgani haqida yozgandi.
Ittifoq mazkur kompaniyalarni savdo sanksiyalarini chetlab o‘tishga ko‘maklashish va dronlar hamda raketalar uchun ehtiyot qismlarni xarid qilishda ayblamoqda.

Арбитражный суд Крыма вынес решение в пользу Джизакского аккумуляторного завода по иску бизнесмена Артема Палийчука о правах на бренд KUCH. Об этом сообщил «Коммерсантъ» со ссылкой на арбитражную картотеку.
Палийчук обвинял предприятие в нарушении прав на товарный знак автомобильных аккумуляторов KUCH и требовал взыскать компенсацию в 257 млн рублей ($2,88 млн или 37,4 млрд сумов). Юристы завода заявили, что товарный знак использовался компанией до регистрации в России Палийчуком, а сам бизнесмен его не использует.
Суд выяснил, что Палийчук еще в 2018 году вел с заводом переговоры о заключении дистрибьюторских контактов от лица российской компании «АРС Моторс». По их итогам Джизакский аккумуляторный завод обязался поставлять аккумуляторы KUCH в Россию и Беларусь.
На момент подачи заявки о регистрации знака Палийчук знал о его использовании другой компании, отметил суд. Согласно вердикту, действия бизнесмена имели «недобросовестную» цель и были направлены «на получение выгоды и взыскание компенсации».
Также в суде отметили, что предоставление спорному товарному знаку правовой защиты исключает возможность его свободного использования заводом и создает для него угрозу убытков и вреда репутации. В удовлетворении иска было отказано.
Иск первоначально рассматривался весной 2023 года. Тогда арбитражный суд установил, что Джизакский завод в 2019—2022 годах поставил «КамАЗу» аккумуляторы на 128,6 млн рублей, и счел действия предприятия нарушением прав на интеллектуальную собственность.
В итоге суд постановил взыскать с Джизакского аккумуляторного завода компенсацию в двойном размере. Тогда же Палийчук получил от «АРС Моторс» 6,2 млн рублей задолженности по лицензионному договору о продаже аккумуляторов под его товарным знаком.
Однако узбекистанское предприятие обжаловало вердикт арбитражного суда. В ноябре того же года Суд по интеллектуальным правам отменил решение и направил дело на пересмотр, приняв во внимание доводы компании о недобросовестном поведении Палийчука.
Глава экспертного центра Российской государственной академии интеллектуальной собственности Геннадий Золотов отметил распространенность патентных троллей. Он указал на возможность оспорить регистрацию в Роспатенте прав Палийчука на товарный знак.