O‘zbekiston va Turkmaniston 25 fevraldan boshlab erkin savdo rejimini joriy etdi. Bu haqda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi ma’lum qildi.
Vazirlikning xabar berishicha, 2024-yil 16-iyulda Toshkentda imzolangan uzoq muddatli savdo-iqtisodiy hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimga erkin savdo rejimidan istisnolar to‘g‘risidagi bayonnomaning kuchga kirishi uchun zarur bo‘lgan ikki tomonlama tartib-taomillar yakuniga yetkazildi.
Prezident 27-yanvar kuni xalqaro shartnomani tasdiqladi va uni amalga oshirish bo‘yicha mas’uliyatni Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Bojxona qo‘mitasiga yukladi.
Rejimning joriy etilishi natijasida ikki mamlakat hududida ishlab chiqarilayotgan tovarlarga bojxona bojlari bekor qilindi, ayrim turdagi mahsulotlar bundan mustasno, tovarlarning o‘zaro savdosidagi mavjud cheklovlar olib tashlandi, savdo tartib-taomillari soddalashtirildi.
Masalan, Turkmanistonga olib kirilayotgan mahalliy sement mahsulotlari (bojxona to‘lovi 100%), to‘qimachilik matolari (50%), mebel (50%), shisha idishlar (50%), suv isitish qozonlari (15%), plastik va polipropilen mahsulotlar (10%), kolbasa va go‘sht mahsulotlari (1 kg uchun $2), paxta yog‘i (1 kg uchun $1) bojxona to‘lovlari bekor qilindi.
“Bojsiz savdo rejimining qo‘llanishi kelgusida ikki mamlakat o‘rtasida investitsiya sohasidagi hamkorlikni kengaytirish va sanoat kooperatsiyalarini rivojlantirish orqali o‘zaro savdo aylanmasi hajmini oshirishga imkon yaratadi”, deyiladi vazirlik xabarida.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi mas’ul vazirlik va idoralar bilan birgalikda Turkmaniston bozoriga mahalliy mahsulotlarni eksport qilishda O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida erkin savdo rejimidan samarali foydalanishni ta’minlash bo‘yicha muntazam tizimli ishlar olib boriladi.
Avvalroq “Spot” Afg‘onistonning Mozori Sharif shahrida O‘zbekiston savdo uyi ochilishi haqida yozgandi.
Shuningdek, Afg‘oniston zavodlaridan paxta tolasi, ip va shakar xarid qilishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.

Узбекистан и Туркменистан с 25 февраля ввели режим свободной торговли, сообщило Министерство инвестиций, промышленности и торговли.
В МИПТ отметили, что завершена двусторонняя реализация необходимых процедур для вступления в силу протокола об изъятиях из режима свободной торговли к межправительственному соглашению об основных направлениях долгосрочного торгово-экономического сотрудничества, подписанного 16 июля 2024 года в Ташкенте.
27 января президент утвердил международный договор, назначив МИПТ и Таможенный комитет ответственными за его реализацию.
В результате введения режима отменены таможенные пошлины на товары, производимые на территории двух стран, за исключением отдельных видов продукции, устранены существующие ограничения во взаимной торговле товарами, упрощены процедуры торговли.
Например, отменены таможенные пошлины на импортируемые в Туркменистан товары, такие как цементная продукция (таможенная пошлина — 100%), текстиль (50%), мебель (50%), стеклянная посуда (50%), водонагреватели (15%), изделия из пластика и полипропилена (10%), колбасы и мясные изделия ($2 за кг), хлопковое масло ($1 за кг).
«Применение режима беспошлинной торговли создаст основу для увеличения взаимного товарооборота между двумя странами за счет расширения инвестиционного сотрудничества и развития промышленной кооперации», — заверили в МИПТ.
МИПТ совместно с ответственными министерствами и ведомствами запустил механизм по обеспечению эффективного использования режима свободной торговли между Узбекистаном и Туркменистаном при экспорте местной продукции на туркменский рынок.