MBPMning yangi rahbari etib esa Maksimov Aleksey Yurevich tayinlandi hamda u bilan 7-martdan boshlab 3 yilga mehnat shartnomasi tuzilgan. Shuhratbek Qurbonov esa yangilangan kuzatuv kengashi tarkibiga kiritiladi.
11-mart kuni Qurbonov rasman “Humo” rahbarligidan ketishini e’lon qildi. Top-menejer, shuningdek, Markaziy bank raisi Timur Ishmetov, bandlik vaziri Botir Zohidov va transport vaziri o‘rinbosari Ilhom Abdug‘afforovga alohida minnatdorchilik bildirgan (ularning uchalasi ham “Humo” tashkil etilgan paytda Markaziy bank raisining o‘rinbosari lavozimida ishlagan).
2024-yilning dekabr oyi oxirida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi MBPMning 100% ulushini $65 mln (840,3 mlrd so‘m) taklif qilgan “Paynet” to‘lov xizmatiga sotdi, “KPMG” baholagan qiymatdan yuqoridir.
Aleksey Maksimov kim?
MBPMning yangi rahbari Aleksey Maksimov jamoatchilikka unchalik ham tanish emas, shu sababli ochiq manbalardan u haqida ko‘p ma’lumot topishning imkoni bo‘lmadi.
“Bankers.uz” nashrining Maksimovniki deya taxmin qilinayotgan “Facebook"dagi akkaunt ma’lumotlariga tayanib yozishicha, u 1977-yil 3-avgustda Toshkentda tug‘ilgan. Poytaxtdagi 43-umumta'lim maktabida o‘qigan, shuningdek, 1999-yilda Toshkent elektrotexnika aloqa instituti (hozirgi TATU) va 2009-yilda Toshkent moliya institutini (hozirgi TDIU) tamomlagan. 2000-yilning fevral oyidan O‘zbekiston Milliy bankida (“O‘zmilliybank”) ish boshlagan.
2014-yilning oktabrida “O‘zmilliybank” saytida Aleksey Maksimovning lavozimi Pul muomalasi departamentining plastik kartochkalar boshqarmasi boshlig‘i sifatida ko‘rsatilgan. Maksimovga tegishli ekani taxmin qilinayotgan “LinkedIn"dagi sahifada uning ish joyi Milliy bank boshqarma boshlig‘i sifatida ko‘rsatilgan, boshqa ma’lumotlar keltirilmagan.
2023-yilning 30-avgust kuni Maksimov “Octobank” boshqaruvi raisining o‘rinbosari etib tayinlangan, joylashgan joyi sifatida Toshkentning Sergeli tumani ko‘rsatilgan. U bu lavozimda joriy yilning 5-martigacha, kuzatuv kengashi tomonidan o‘z xohishi bilan egallab turgan lavozimidan ozod etilib, boshqaruv tarkibidan chiqarilgunga qadar ishladi.
Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat reestri ma’lumotlariga ko‘ra, Maksimov hozirda faoliyat yuritmayotgan kamida bitta korxonaga aloqador bo‘lgan. “Kompyuter dasturlash faoliyati” bilan shug‘ullangan “Cardpay Mobile” kompaniyasining rahbari hamda uchta ta’sischisidan biri (33,4%) bo‘lgan.
Bundan tashqari, Orginfo.uz saytida keltirilishicha, Aleksey Maksimov 2023-yilning 20-iyuligacha yana uchta — “Octo”, “Octopay” va “Vuelo” kompaniyalari rahbari va ta’sischilaridan biri bo‘lgan. “Octobank” raisi o‘rinbosari lavozimiga tayinlanganidan so‘ng u boshqa loyihalardan ketgan bo‘lishi mumkin. Hozir uchta yuridik shaxsda rahbarlar ham, ta’sischilar tarkibi ham o‘zgargan.
“Humo” tarixi
Iyul oyi o‘rtalarida Davaktiv agentligi “Humo"ning 100% ulushini xususiylashtirish boshlanganini ma’lum qildi. Jarayon uch bosqichda tashkil etilib, birinchi bosqich 22-avgustda yakunlandi.
Aktivni sotib olishga O‘zbekiston, Yevropa va Osiyodan 8 nafar investor qiziqish bildirgan. 6 nafar talabgor esa keyingi bosqichga o‘tdi. Qozog‘istonning “Kaspi” fintex guruhi to‘lov tizimini sotib olishga qiziqish bildirgandi. Biroq, noyabr oyiga kelib, kompaniya xususiylashtirish jarayonida ishtirok etmaslikka qaror qildi.
“Spot” bilan suhbatda bo‘lgan ekspertlar “Humo"ning minimal qiymatini $60−80 mlnga baholadi. Aniq narxni aniqlash uchun to‘lov tizimining joriy va prognozli moliyaviy ma’lumotlariga kirish zarur. Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortiqov bunga qo‘shilgan holda, “haqiqatga ancha yaqin” ekanini ta’kidladi.
Bundan tashqari “Spot” fintex bozori ishtirokchilari bilan “Kaspi"ning O‘zbekiston bozoriga kengayishi, “Humo” bilan kelishuv ehtimoli, to‘lov tizimini sotib olishdagi rejalar va mahalliy biznesning “Kaspi” bilan raqobatlashishga tayyorligi haqida suhbatlashgandi.

На внеочередном собрании акционеров Национального межбанковского процессингового центра (НМПЦ) — оператор платежной системы Humo, — состоявшемся 6 марта, было принято решение освободить от занимаемой должности врио. председателя правления Курбанова Шухратбека Равшанбековича с 6 марта «на основании его заявления по инициативе работника согласно статьей 160 Трудового кодекса».
Новым руководителем НМПЦ назначен Максимов Алексей Юрьевич, с которым заключен с 7 марта трудовой договор на 3 года.
11 марта Шухратбек Курбанов официально объявил о своем уходе с поста главы платежной системы Humo. Отдельно топ-менеджер поблагодарил председателя Центробанка Тимура Ишметова, министра занятости и сокращения бедности Ботира Захидова и замминистра транспорта Ильхома Абдугаффарова (все трое на момент создания Humo работали зампредами ЦБ).
Кто такой Алексей Максимов
Новый руководитель НМПЦ Алексей Максимов является непубличной личностью, поэтому Spot не удалось найти много информации о нем из открытых источников.
Согласно его предполагаемому аккаунту в соцсети Facebook, которое приводит издание Bankers.uz, Максимов родился 3 августа 1977 года в Ташкенте. Учился в общеобразовательной школе № 43, а также окончил в 1999 году Ташкентский электротехнический институт связи (сейчас — Ташкентский университет информационных технологий) и 2009 году Ташкентский финансовый университет (сейчас — ТГЭУ). С февраля 2000 года начал работать в Национальном банке Узбекистана (НБУ).
В октябре 2014 году на сайте НБУ должность Алексея Максимова была указана как начальник управления пластиковых карточек Департамента денежного обращения. В аккаунте в LinkedIn, который предположительно принадлежит Максимову, место работы обозначено как начальник управления НБУ, однако другой информации не приводится.
30 августа 2023 года Максимов назначен заместителем председателем правления Octobank, а в графе местонахождение указан Сергелийский район Ташкента. На этом посту он проработал до 5 марта, пока не был освобожден набсоветом по собственному желанию с занимаемой должности и выведен из состава правления.
По данным Единого государственного регистра предприятий и организаций (ЕГРПО), Максимов имел отношение как минимум к одному ныне бездействующему предприятию. В Cardpay Mobile, занимавшейся «деятельностью в области компьютерного программирования», он был руководителем и одним из трех учредителей (33,4%).
Кроме того, до 20 июля 2023 года Алексей Максимов, согласно сайту Orginfo.uz, был руководителем и одним из учредителей еще трех компаний — Octo, Octopay и Vuelo. Вероятно, после назначения на должность зампреда Octobank он вышел из других проектов. Сейчас в трех юрлицах изменились как руководители, так и состав учредителей.
В мае 2024 года НМПЦ прошел реорганизацию в качестве АО и разместил АУГА 155 448 748 простых акций номинальной стоимостью 1000 сумов. До этого, в апреле Шавкат Мирзиёев утвердил программу приватизации, которая предусматривает продажу госдоли в Humo.