O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida 20 dan ortiq bitim va shartnomalar imzolandi, deya xabar berdi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuot xizmati.
11-mart kuni — Shavkat Mirziyoyevning davlat tashrifi arafasida Parijda ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari rahbarlari hamda 100 ga yaqin yetakchi kompaniyalari, moliyaviy va ishbilarmonlik tashkilotlari rahbarlari ishtirokida Fransiya-O‘zbekiston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
2024-yilda ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi $1,1 mlrdga yetdi, bu 2023-yilga nisbatan 14%ga ko‘pdir. Shu bilan birga, O‘zbekistondan Fransiyaga eksport hajmi qariyb ikki baravar ortib, $800 mlnni, import esa $330 mlnni tashkil etdi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda Fransiyaning 50 dan ortiq kompaniyasi faoliyat yuritmoqda. Ular orasida “Orano”, “SUEZ”, “Veolia”, “Total Energies”, “Voltalia”, “EDF”, “Lactalis”, “Airbus”, “MND” va boshqalar bor.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov kelgusidagi hamkorlikning bir qator yo‘nalishlarini, jumladan, transport-logistika o‘zaro bog‘liqligini rivojlantirish, savdo yo‘laklarini diversifikatsiya qilish va geologiya-qidiruv ishlarini olib borish, shuningdek, O‘zbekiston ehtiyojlariga moslashtirilgan fransuz texnologiyalarini joriy etish orqali innovatsion rivojlanishni ma’lum qildi.
fransiya, o'zbekiston
Forum doirasida B2B va G2B formatidagi uchrashuvlar tashkil etilib, ikki mamlakat ishbilarmon doiralariga o‘zaro muloqot qilish va hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini o‘rganish uchun yaxshi imkoniyat bo‘ldi.
Forum yakunlari bo‘yicha qishloq xo‘jaligi, energetika, “yashil” iqtisodiyot, shaharsozlik, suv taʼminoti va transport, konchilik, sog‘liqni saqlash, taʼlim va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va loyihalarni amalga oshirishni belgilab beruvchi 20 dan ortiq bitim va shartnomalar imzolandi.
Bundan tashqari, Fransiya taraqqiyot agentligi (FTA) bilan yillik maslahatlashuvlar o‘tkazildi. Tomonlar qo‘shimcha moliyaviy resurslarni jalb qilish va muhim xomashyo resurslari sohasida hamkorlik qilishga kelishib oldilar.
Seshanba kuni kechqurun prezident Shavkat Mirziyoyev Parijga yetib keldi. Davlat tashrifining asosiy tadbirlari 12-mart kuni, shu jumladan Yelisey saroyida oliy darajadagi O‘zbekiston-Fransiya muzokaralari bo‘lib o‘tadi.

Узбекистан и Франция подписали более чем 20 соглашений и контрактов, сообщает пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли (МИПТ).
11 марта — в преддверии государственного визита Шавката Мирзиёева — в Париже состоялся французско-узбекский бизнес-форум с участием руководителей профильных министерств, ведомств и глав порядка 100 ведущих компаний, финансовых и деловых организаций двух стран.
В 2024 году двусторонний товарооборот превысил $1,1 млрд, что на 14% больше показателей предыдущего года. При этом, экспорт из Узбекистана во Францию вырос почти вдвое — до $800 млн, импорт составил $330 млн.
Сегодня в Узбекистане работают более 50 французских компаний. Среди них — Orano, SUEZ, Veolia, Total Energies, Voltalia, EDF, Lactalis, Airbus, MND и другие.
Глава МИПТ Лазиз Кудратов озвучил ряд векторов дальнейшего сотрудничества, в числе которых, развитие транспортно-логистической взаимосвязанности, диверсификация торговых коридоров и геологоразведка, а также инновационное развитие за счет внедрения французских технологий, адаптированных к потребностям Узбекистана.
мипт, франция, французское агентство развития
В рамках форума прошли B2B и G2B встречи, предоставившие деловым кругам двух стран возможности для общения и изучения новых направлений сотрудничества. В частности, достигнуты договоренности о реализации проектов в сферах сельского хозяйства, энергетики, «зеленой» экономики, городского развития, водоснабжения и транспорта, добычи полезных ископаемых, здравоохранения и образования.
Кроме того, состоялись ежегодные консультации с Французским агентством развития (ФАР). Стороны договорились о взаимодействии сферах привлечения дополнительных финансовых ресурсов и сотрудничества в сфере критически важных сырьевых ресурсов.
Позднем вечером во вторник в Париж прибыл президент Шавкат Мирзиёев. Основные мероприятия госвизита намечены на 12 марта, включая узбекско-французские переговоры на высшем уровне в Елисейском дворце.