Fransiyaning “Orano” guruhi “Navoiyuran” davlat korxonasi bilan yangi konni o‘zlashtirishga kelishib oldi. Bu haqda Fransiya korporatsiyasi saytida ma’lum qilingan.
Shavkat Mirziyoyevning Parijga tashrifi doirasida Janubiy Jengeldi konida uran qazib olish loyihasi bo‘yicha kelishuv imzolandi. Uni sanoat usulida o‘zlashtirish bilan “Nurlikum Mining” qo‘shma korxonasi shug‘ullanadi, loyiha operatori esa “Navoiyuran” bo‘ladi.
Shuningdek, loyihaga yangi hamkor — Yaponiyaning “Itochu Corporation” savdo va investitsiya guruhi ham qo‘shiladi. Kompaniya “Nurlikum Mining"da minoritar ulushga ega bo‘ladi.
Janubiy Jengeldidagi tasdiqlangan uran zaxiralari yillik 700 tonnalik eng yuqori hajmda 10 yildan ortiq vaqt davomida qazib olish imkonini beradi. Bundan tashqari, qo‘shma korxonaning resurs bazasini ikki baravar oshirish uchun geologik tadqiqotlarni davom ettirish rejalashtirilgan.
2022-yilning iyul oyida prezident 2030-yilgacha uran qazib olish va qayta ishlashni ikki baravar oshirish bo‘yicha topshiriq berdi. Qarorda “Orano” mamlakat atom sanoatini o‘zgartirishda ishtirok etishi aytilgan.
O‘sha yilning noyabriga kelib, “Shavkat Mirziyoyevning Fransiyaga tashrifi doirasida Orano” va “Navoiyuran” strategik sheriklik to‘g‘risida bitim tuzdi. Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari qatoriga uran konlarini, jumladan, Jengeldini o‘zlashtirish kiritilgan.
2023-yilning kuzida “Orano” O‘zbekiston uranini qazib olish va qayta ishlashga $500 mlngacha investitsiya kiritishni rejalashtirayotgani ma’lum bo‘ldi. Tog‘-kon sanoati va geologiya vaziri Bobur Islomov kompaniya Navoiy viloyatining Tomdi tumanida ikkita yangi uchastkada geologiya-qidiruv ishlarini olib borishini ma’lum qildi.

Группа Orano договорилась с государственным предприятием «Навоийуран» об освоении нового месторождения. Об этом сообщается на сайте французской копорации.
В рамках визита Шавката Мирзиёева в Париж стороны подписали соглашение по проекту добычи урана на месторождении Южный Джангельды. Его промышленной разработкой займется совместное предприятие Nurlikum Mining, а оператором проекта выступит «Навоийуран».
Также к проекту присоединится новый партнер — японская торгово-инвестиционная группа Itochu Corporation. Она приобретет в Nurlikum Mining миноритарную долю.
Подтвержденные запасы урана в Южном Джангельды позволяют вести добычу в течение срока более 10 лет при пиковом ежегодном объеме в 700 тонн. Кроме того, планируется продолжить геологические исследования, чтобы удвоить ресурсную базу СП.
Orano и «Навоийуран» заключили соглашение о стратегическом партнерстве в ходе предыдущего визита Шавката Мирзиёева во Францию, состоявшегося в ноябре 2022 года. В число главных направлений сотрудничества вошло освоение урановых месторождений, включая Джангельды.
Также Orano окажет узбекистанской стороне поддержке в модернизации и трансформации атомной промышленности. Незадолго до этого президент поручал привлечь французскую компанию к этому процессу для увеличения добычи и переработки урана.
Годом позже, осенью 2023 года, стало известно о планах Orano вложить до $500 млн в добычу и переработку узбекистанского урана. Министр горной промышленности и геологии Бобир Исламов рассказал, что компания будет проводить геологоразведку двух новых участков в Тамдынском районе Навоийской области.