Kichik va o‘rta biznes uchun yangi talablarga uch yillik moratoriy joriy etiladi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyevning kichik va o‘rta biznes vakillari bilan sohani rivojlantirish masalalariga bo‘yicha o‘tkazilayotgan uchrashuvida ma’lum qilindi.
Hozirda barcha toifadagi tadbirkorlarga faoliyatini tugatish uchun bir xil talab belgilangan. Ya’ni, katta-kichik biznesning barchasi moliyaviy auditdan o‘tishga majbur. Natijada ixtiyoriy tugatishga ariza bergan minglab kichik korxonalar qachon tekshiruvchi kelib, auditdan o‘tkazishini kutayotgani ta’kidlandi. Muloqotda bu jarayon soddalashishi e’lon qilindi.
Endi oxirgi uch yillik aylanmasi 10 mlrd so‘mdan oshmagan, soliqdan qarzi bo‘lmagan korxonani ixtiyoriy tugatishda tekshiruv o‘tkazilmaydi. 2028-yilgacha QQS va foyda solig‘i stavkasi oshirilmasligi belgilab qo‘yilgan.
“Endilikda kichik va o‘rta biznesga qo‘shimcha talab va majburiyat yuklaydigan normativ hujjatlar qabul qilishga ham uch yillik moratoriy e’lon qilinadi”, — dedi davlat rahbari.
Shu bilan birga, fermerlarning soliqdan qarzini vaqtida to‘lay olmagani uchun shu paytgacha yig‘ilib qolgan 1 trln so‘mlik penyasini undirishdan voz kechiladi.
Uchrashuvda dunyoda sun’iy intellekt, innovatsiya, raqamli va “yashil” texnologiyalar, kreativ xizmatlar orqali “katta sakrash” bo‘layotgani qayd etildi. Mamlakatning betakror tabiati, tog‘ va yaylovlari, tarixiy obidalari kino industriyasi, konsert-tomosha faoliyati va turizmda yangi loyihalarni amalga oshirish uchun katta imkoniyat ekani ta’kidlandi.
Masalan, “Ichan qal’a” tarixiy kino va serial olish uchun tayyor sahna. Ko‘p davlatlar bunday sahna paviloni qurishga millionlab dollar sarflayapti. Yoki, Samarqand, Buxoro, Shahrisabz, Qo‘qon, Namangan kabi yirik shaharlarda xalqaro ko‘rgazma, forum va konsertlar o‘tkazish uchun barcha imkoniyatlar bor.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев проводит встречу с представителями малого и среднего бизнеса. Президент объявил о выделении 120 трлн сумов на финансирование МСБ.
Глава государства отметил необходимость поддержки новых предпринимателей в период, когда они «встают на ноги». Особенно важна помощь малым и средним предприятиям в течение первого года после начала работы.
За последние три года 17,5 тыс. предприятий были ликвидированы, проработав менее года с момента создания. Самаркандская, Джизакская, Кашкадарьинская и Хорезмская области значительно отстают от других регионов в плане работы с новыми компаниями.
Президент анонсировал внедрение практики «первого шанса» для граждан, которые «делают шаги к бизнесу». Впервые совершивший административное правонарушение предприниматель будет освобожден от ответственности, и ему будет дана возможность исправить недостатки.
«Одним словом, вновь начинающие работу предприниматели будут „застрахованы“ от ответственности за первую ошибку», — заявил Мирзиёев.
Также затрагивался вопрос процедуры ликвидации для предприятий. Сейчас вне зависимости от размера применяется общая процедура, из-за чего «тысячи» малых предприятий после подачи заявки о добровольном прекращении деятельности вынуждены ждать проведения аудита.
Для предприятий, оборот которых за последние три года не превысил 10 млрд сумов, при добровольной ликвидации будет отменено требование проверки. Однако упрощенный порядок будет действовать только при отсутствии налоговой задолженности.
Президент подчеркнул, что до 1 января 2028 года ставки НДС и налогов на прибыль не будут увеличиваться. Вводится трехлетний мораторий на принятие нормативных документов, налагающих новые требования на малый и средний бизнес.
Кроме того, Мирзиёев анонсировал отказ от взыскания неуплаченной пени по налоговой задолженности с фермеров. Это означает списание требований на 1 трлн сумов.
Ранее Spot сообщал, что Минюсту планируется передать полномочия по досмотру и аресту контрафактных товаров.