2024-yilda Markaziy Osiyodagi venchur bitimlari hajmi $95 mlnni tashkil etdi yoki o‘tgan yilga nisbatan 7% ga ko‘p. Bu haqda RISE Research, KPMG, EA Group xoldingi, BGlobal Ventures, MA7 Ventures va dealroom.co fondlarining qo‘shma tadqiqotida ma’lum qilingan.
O‘zbekiston venchur bozorida 38 ta bitim tuzildi. Ularning umumiy hajmi $17,5 mlnga yetib, 2,7 barobar o‘sishni ko‘rsatdi. Shu bilan birga, ko‘rsatkichda Uzum’ning $52 mlnlik investitsiya raundi hisobga olinmagan, vaholangki guruh mamlakatdagi birinchi “yakkashox” bo‘ldi.
“Bu [venchur sohasining o‘sishi] davlat va xususiy fondlar faolligining oshishi hamda farishtalar investitsiyasi ulushining sezilarli darajada o‘sishi bilan bog‘liq. Mamlakatda farishtalar klublari tashkil etilmoqda va investorlarning nafaqat an’anaviy investitsiyalarni, balki startaplarga sarmoya kiritishni ham ko‘rib chiqishga tayyorligi ortib bormoqda”, — dedi KPMG‘dan Yerke Asemova.
Venchur kelishuvining o‘rtacha hajmi deyarli to‘rt baravar oshdi, ekspertlarning fikricha, bu kattaroq investitsiyalarga o‘tishni ko‘rsatadi. Raundlarning aksariyati, o‘tgan yillardagi kabi, loyihalarning dastlabki bosqichlariga to‘g‘ri keladi (pre-seed va seed), ammo eng yirik bitimlar o‘sish bosqichidagi startaplar bilan tuzilgan.
Bitimlar soni bo‘yicha eng katta faollik fintex, ta’lim texnologiyalari (EdTech) va sun’iy intellekt sohalarida qayd etilgan. Boshqa tomondan, fintex va tibbiy texnologiyalar (HealthTech) eng katta investitsiyalarni jalb qildi.
Shuningdek, ekspertlar O‘zbekistonda venchur fondlari sonining ko‘payib borayotgani startap ekotizimiga qiziqish ortayotganidan dalolat berishini ta’kidlamoqdalar. Joriy yil boshidan buyon yana beshta yangi jamg‘arma ishga tushirildi, bu esa, ularning qayd etishicha, startaplar uchun kapitalga mablag‘ jalb qilish imkoniyatlarini kengaytirmoqda.
Joriy yilning yanvar oyida yettita davlat banki $40 mlnlik United Ventures fondini tashkil etdi, unga Sug‘urta Bozor’ning sobiq hammuassisi Azizbek Qurbonov rahbar etib belgilandi. Bundan tashqari, O‘zsanoatqurilishbank o‘zining SQB Ventures venchur kompaniyasini ochdi, Aloqabank esa bundan oldin yangi Aloqa Ventures-2 yuridik shaxsini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Avvalroq 19-mart kuni prezidentning kichik va o‘rta biznes vakillari bilan o‘tkazilgan uchrashuvida O‘zbekistonda besh yilda venchur fondlar ishtirokida $145 mlnlik 53 ta startap loyiha amalga oshirilgani, davlat banklari tomonidan venchur kompaniya ochilib, fond shakllantirilgani biznes boshlayotgan tadbirkorlarga katta imkoniyat ekani ta’kidlangandi.

Сумма венчурных сделок в Центральной Азии за 2024 год составила $95 млн, или на 7% больше предыдущего года. Об этом сообщается в совместном исследовании RISE Research, KPMG, холдинга EA Group, фондов BGlobal Ventures, MA7 Ventures и dealroom.co.
На венчурном рынке Узбекистана было заключено 38 сделок. Их совокупный объем достиг $17,5 млн, показав рост в 2,7 раза. При этом в показателе не учитывался инвестиционный раунд Uzum на $52 млн, по итогам которого группа получила статус первого в стране технологического «единорога».
"Это [рост венчурной сферы] обусловлено увеличением активности государственных и частных фондов, а также значительно увеличившейся долей инвестиций ангелов. В стране создаются ангельские клубы и растет готовность инвесторов рассматривать не только традиционные вложения, но и инвестиции в стартапы", — отметила Ерке Асемова из KPMG.
Средний размер венчурной сделки в Узбекистане поднялся за год более чем в два раза — до $460 тыс. По мнению экспертов, это указывает на переход к более крупным инвестициям. Большая часть раундов, как и в прошлые годы, приходится на ранние стадии проектов (pre-seed и seed), однако крупнейшие сделки были заключены со стартапами на стадии роста.
Наибольшая активность в плане количества сделок отмечается в сферах финтеха, образовательных технологий (EdTech) и искусственного интеллекта. С другой стороны, финтех и медицинские технологии (HealthTech) привлекли самые значительные вливания.
Также эксперты отмечают растущее число венчурных фондов в Узбекистане как свидетельство растущего интереса к стартап-экосистеме. Только с начала нынешнего года запустились еще пять новых фондов, что, по их словам, увеличивает доступность капитала для стартапов.
В январе семь государственных банков учредили венчурный фонд United Ventures на $40 млн, который возглавил бывший сооснователь Sug’urta Bozor Азизбек Курбонов. Кроме того, «Узпромстройбанк» создал свою венчурную компанию SQB Ventures, а «Алокабанк» до этого принял решение организовать новое юрлицо Aloqa Ventures-2.