O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish doirasida Yevropa Ittifoqi bilan muzokaralarni qisman yakunladi. Bu haqda prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov o‘zining “LinkedIn"dagi sahifasida ma’lum qildi.
Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarovdan iborat O‘zbekiston delegatsiyasi joriy hafta Bryusselda Yevropa Ittifoqi bilan JSTga qo‘shilish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazdi. Maxsus vakil muzokaralarni “samarali” deya baholadi.
“Xizmatlar bo‘yicha muzokaralar yakunlanganini e’lon qilishdan mamnunman. Tovarlar bo‘yicha hali ham ayrim ishlarni amalga oshirishimiz kerak, yaqin oylarda yakunlashni rejalashtirganmiz”, — deb yozdi u.
Urunov Savdo bo‘yicha bosh direktorat (DG Trade) rahbariyati bilan kechgan uchrashuvda kelasi yilda bo‘lib o‘tadigan 14-Vazirlar konferensiyasida O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishini “Yevropa Ittifoqi to‘liq qo‘llab-quvvatlashini eshitish quvonarli” deya qayd etdi.
2024-yilning noyabr oyida Azizbek Urunov O‘zbekiston Rossiya, Yevropa Ittifoqi, Buyuk Britaniya hamda Shveysariya kabi davlatlar bilan muzokaralarni yakunlashi kerakligini qayd etgandi. Shuningdek, u bu kabi mamlakatlar “ko‘p qolmagani"ni bildirdi.
jahon savdo tashkiloti, jst, yevropa ittifoqi, azizbek urunov
Avvalroq O‘zbekiston va Rossiya JST bo‘yicha muzokaralar olib borgani haqida xabar berilgandi. Tomonlar O‘zbekistonning savdo tashkilotiga qo‘shilishi jarayonidagi “hal etilmagan masalalar"ni muhokama qildi.

Узбекистан частично завершил переговоры с Европейским союзом в рамках вступления во Всемирную торговую организацию. Об этом сообщил специальный представитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов в своем аккаунте в LinkedIn.
На этой неделе узбекистанская делегация, в состав которой также вошел замминистра экономики и финансов Ахадбек Хайдаров, провела в Брюсселе двусторонние переговоры с Евросоюзом по вступлению в ВТО. Спецпредставитель назвал переговоры «плодотворными».
"Я рад объявить о завершении переговоров по части услуг. Нам еще предстоит проделать определенную работу по части товаров, которую мы планируем завершить в ближайшие месяцы", — написал Урунов.
По его словам, руководство Генерального директората по торговле (DG Trade) выразило «полную поддержку ЕС» в вопросе вступления Узбекистана в ВТО к 14-й Министерской конференции, которая состоится уже в следующем году.
В ноябре 2024 года Азизбек Урунов рассказал, что Узбекистану еще предстоит завершить переговоры с Россией, ЕС, Великобританией, Швейцарией и другими странами, которых осталось «немного».
В январе помощник президента Саида Мирзиёева опубликовала обзор процесса вступления Узбекистана в ВТО. За 2024 год республика завершила двусторонние переговоры с 15 странами, включая США, Китай и Японию, а число подписанных соглашений достигло 23.
Ранее Spot писал, что Узбекистан и Россия провели переговоры о доступе на рынок в рамках вступления в ВТО.