Mamlakatimda energetika sohasida ko‘plab loyihalar amalga oshirilgani natijasida oxirgi besh yilda elektr energiyasi ishlab chiqarish 30% ko‘payib, 81,5 mlrd kilovatt soatga yetdi.
Oshib borayotgan talabni qondirish uchun qayta tiklanadigan energiya manbalari ham faol rivojlantirilmoqda. Uning generatsiyadagi ulushi 16%ga yetib, o‘tgan yili 3,2 gigavattli qo‘shimcha quvvat yaratildi.
2035-yilda yurtimizda elektr iste’moli 121 mlrd kilovatt soat bo‘lishi hisob-kitob qilingan. Shu bois energetikani barcha yo‘nalishlarda rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda.
Xususan, 2030-yilga borib, jami generatsiyada “yashil” energiya ulushini 50%dan oshirish rejalashtirilgan.
Uzoq muddatda atom enegriyasi bazaviy manbalardan biriga aylanishi ko‘zda tutilgan.
Hozirgi kunda kichik quvvatli atom elektr stansiyasi qurish loyihasi ustida ish olib borilmoqda. Uni amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qilish hamda “yo‘l xaritasi” tayyorlash maqsadida ishchi guruhlarning uchrashuvlari o‘tkazildi.
Xalqaro atom energiyasi agentligi bilan 2025−2027-yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma harakatlar rejasi ishlab chiqildi. Bo‘lajak stansiya qurilishining har bir bosqichi — loyihalashtirishdan to bitgunga qadar Xalqaro atom energiyasi agentligining qat’iy nazorati ostida bo‘ladi, jahonning eng ilg‘or tajribalari va xavfsizlik talablari tatbiq etiladi.
Yig‘ilishda mutasaddilar loyihaning borishi, hamkorlar bilan muzokaralar yuzasidan axborot berdi. Ruxsatnomalar olish va moliyalashtirish masalalari, shuningdek, katta quvvatli atom elektr stansiyasining texnik-iqtisodiy jihatlari hamda uni barpo etish rejalari ko‘rib chiqildi.
2024-yil oktabr oyida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov atom elektr stansiyasi qurilishi kichik quvvatli reaktorlardan boshlanishini, biroq O‘zbekistonga “baribir yirik reaktor kerak"ligini, bu 2030-yilga borib qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini 40%ga yetkazish rejalari bilan bog‘liqligini aytdi.
Yaqinda bergan intervyusida O‘zatom direktori Azim Axmedxo‘jayev O‘zbekistonga elektr energiyasiga bo‘lgan talabni qoplash uchun katta quvvatli to‘rtta AES kerak, degan fikrga qo‘shildi.
“Biz har yili ko‘radigan tendensiyalar va iste’mol hajmini hisobga olgan holda, ha, bularning barchasi uchun katta atom elektr stansiyalarini qurish kerak,” — deya xulosa qildi Axmedxo‘jayev.

27 марта Шавкату Мирзиёеву доложили о ходе выполнения задач, направленных на развитие атомной энергетики в стране, сообщает пресс-служба президента.
За последние пять лет за счет реализации ряда крупных энергетических проектов производство электроэнергии в Узбекистане увеличилось на 30% и достигло 81,5 млрд кВт/ч. Доля возобновляемых источников энергии в общей генерации достигла 16%, в прошлом году были введены дополнительные мощности в объеме 3,2 ГВт.
Согласно расчетам, к 2035 году потребление электроэнергии вырастет до 121 млрд кВт/ч. Для удовлетворения спроса к 2030 году планируется довести долю «зеленой» энергетики в общем энергобалансе свыше 50%.
При этом атомная энергия рассматривается как «один из базовых источников в долгосрочной перспективе».
В настоящее время ведется работа над проектом строительства атомной электростанции малой мощности (АСММ). Для обсуждения возможностей реализации проекта и подготовки «дорожной карты» были проведены встречи рабочих групп.
Кроме того, разработан Совместный план действий на 2025−2027 годы с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ). Каждая стадия будущего строительства — от проектирования до завершения — будет находиться под строгим контролем МАГАТЭ, с учетом лучших мировых практик и требований безопасности.
На совещании ответственные лица, включая директора Агентства по развитию атомной энергии при Кабмине («Узатом») Азима Азимхаджаева, проинформировали о ходе реализации проекта малой АЭС, переговорах с партнерами, вопросах получения разрешений и источников финансирования.
«Также были рассмотрены технические и экономические аспекты размещения крупной атомной электростанции и планы по ее строительству», — говорится в сообщении.
На этой неделе представители «Узатома» и «Росатома» обсудили перспективы проекта строительства атомной станции большой мощности в Узбекистане. Стороны проанализировали ее расположение и оценили технические и стратегические аспекты проекта.
В недавнем интервью директор «Узатома» Азим Ахмедхаджаев согласился с мнением, что Узбекистану нужны четыре АЭС большой мощности, чтобы покрыть спрос на электроэнергию. «Учитывая тенденции и объем потребления, который мы видим ежегодно, то, да, нужно строить большие АЭС для этого всего», — резюмировал чиновник.
Ранее Spot писал, что президент поручил сократить энергопотери на крупных промышленных предприятиях.