Shavkat Mirziyoyev 25-mart kuni bojxona faoliyati samaradorligini oshirish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi matbuot xizmati ma’lum qildi.
2030-yilgacha Jahon bankining logistika samaradorligi indeksida bojxona rasmiylashtiruvi yo‘nalishi bo‘yicha kamida 55-o‘rinni egallash maqsad qilib qo‘yilgan. Shu maqsadda 2026-yilga qadar inson omilisiz rasmiylashtiriladigan deklaratsiyalar ulushini ikki barobarga ko‘paytirish vazifasi belgilangan.
2028-yilgacha bojxona ko‘rigi bilan chegarani kesib o‘tish ulushini 21%dan 15%ga kamaytirish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, sun’iy intellekt yordamida xatarlarni boshqarish tizimi samaradorligini ikki barobar oshirish ko‘zda tutilgan.
Chegara o‘tish joylaridagi tashqi savdo yuklariga nisbatan fitosanitariya va veterinariya organlarining nazorat vazifalari bojxonaga o‘tkaziladi. Bunda bojxona ularni tekshirishga vakolatli organlar vakillarini jalb etishi mumkin bo‘ladi.
Joriy yil 1-maydan boshlab tashqi savdo yuklariga oid veterinariya va fitosanitariya hujjatlarini qog‘oz shaklida ro‘yxatdan o‘tkazish, muhr va shtamplar qo‘yish bekor qilinadi. Ular bo‘yicha hujjat aylanishi elektron shaklga o‘tkaziladi.
Bojxona organlari 1-iyuldan boshlab JSTning Savdo tartib-taomillarini soddalashtirish to‘g‘risidagi bitimi talablariga muvofiq tovarlarga nisbatan imtiyozlarni qo‘llash haqidagi dastlabki qarorlarni rasmiylashtiradigan bo‘ladi. Barcha yig‘im va to‘lovlarning hisoblanishi hamda hisobi bojxona organlari tizimi orqali amalga oshiriladi.
1-sentabrdan boshlab bojxona to‘lovlari va yig‘imlari uchun yagona g‘azna hisobvarag‘ini ochish topshirilgan. Tadbirkorlar ularni O‘zbekistonning istalgan joyidan to‘lash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
1-noyabrga qadar yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini rasmiylashtirish uchun mobil ilova ishga tushirilishi rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari, 1-dekabrgacha bojxona hududida yoki undan tashqarida qayta ishlanadigan yuklarga deklaratsiya rasmiylashtirish uchun “Tolling operatsiyalari” moduli joriy etiladi.
Avvalroq Spot bojxona postlarida haydovchilar uchun elektron navbat joriy etilishi haqida yozgandi.
Qo‘shimcha to‘lov evaziga bojxona nazoratidan navbatsiz (Fast Track) o‘tish imkoniyati taqdim etiladi.

Шавкат Мирзиёев 25 марта подписал указ о повышении эффективности работы таможни. Об этом сообщила пресс-служба Таможенного комитета.
Ставится цель до 2030 года достичь минимум 55-го места в индексе эффективности логистики от Всемирного банка по направлению таможенного оформления. Для этого уже к 2026 году поручено удвоить долю деклараций, оформляемых без человеческого фактора.
До 2028 года планируется снизить долю пересечений границы с таможенным досмотрами с 21% до 15%. Также предполагается повысить вдвое эффективность системы управления рисками при помощи искусственного интеллекта.
Координация контрольных функций фитосанитарных и ветеринарных органов в отношении внешнеторговых грузов, находящихся на пограничных переходах, передаются таможне. При этом она сможет привлекать к их досмотру представителей уполномоченных органов.
Начиная с 1 мая, отменяется регистрация в бумажной форме ветеринарных и фитосанитарных документов на внешнеторговые грузы, а также простановка печатей и штампов. Документооборот по ним переходит в электронную форму.
Таможенные органы с 1 июля будут оформлять предварительные постановления о применении льгот к товарам согласно требованиям Соглашения об упрощении процедур торговли ВТО. Начисление и учет всех сборов и платежей будет вестись через систему таможенных органов.
С 1 сентября поручено открыть единый казначейский счет для таможенных платежей и сборов. Предприниматели смогут оплачивать их из любого места внутри Узбекистана по выбору.
К 1 ноября планируется запустить мобильное приложение для оформления пассажирских таможенных деклараций. Кроме того, до 1 декабря будет внедрен модуль «Толлинг-операции» для оформления деклараций на грузы, перерабатываемые на таможенной территории или за ее пределами.
Ранее Spot публиковал ставки экспортных таможенных пошлин, которые будут взиматься с 86 категорий товаров.