O‘zbekiston aviakompaniyalari kuchli zilziladan keyin Tailandga parvozlarni davom ettiradi. 28 mart kuni kunduzi Myanmada 7,7 magnitudali zilzila sodir bo‘ldi. Zilzila Tailand poytaxti Bangkokda, Xitoyning Myanma bilan chegaradosh Yunnan va Guansi provinsiyalarida sezilgan.
RBС mahalliy The Nation nashriga tayanib yozishicha, zilziladan keyin Tailand aeroportlari parvozlarni vaqtincha cheklagan.
Biroq, cheklovlar taxminan 20 daqiqa davom etdi, shuning uchun hozirda havo bandargohlari odatdagidek ishlamoqda va barcha reyslar jadvalga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Uzbekistan Airways matbuot xizmatining Spot’ga ma’lum qilishicha, aviakompaniyaning Bangkokdan Toshkentga ertalabki reysi sog‘-salomat va hech qanday hodisalarsiz uchib ketgan, ertaga esa Pxuketga parvozni amalga oshirish rejalashtirilgan.
“Yaqin vaqt ichida hech qanday o‘zgarishlar kutilmayapti,” — deya ma’lum qildi Uzbekistan Airways va jadvaldagi o‘zgarishlar haqidagi har qanday ma’lumot tashuvchining Telegram-kanalida e’lon qilinishini qo‘shimcha qildi.
Bundan tashqari, hozircha O‘zaviatsiya agentligi tomonidan Tailandga parvozlarni amalga oshirish bo‘yicha hech qanday ko‘rsatma yuborilmagan.
Qanot Sharq xususiy aviakompaniyasi ham Spot’ga Pxuketga parvozlarni davom ettirishini ma’lum qildi. Boshqa aviatashuvchi — Centrum Air esa 20 maydan boshlab Bangkokka parvozlarni yo‘lga qo‘yadi, ammo parvozlar jadvalida o‘zgarishlar kutilmayapti.
2024-yil iyul oyidan boshlab O‘zbekiston fuqarolari uchun Tailandga 60 kungacha vizasiz rejim joriy etildi. Biroq, agar uzoqroq qolish kerak bo‘lsa, elektron viza tizimi sayyohlik, ishbilarmonlik, oilaviy va boshqa maqsadlarda 90 kungacha bo‘lgan muddatga viza olish imkonini beradi.

Авиакомпании Узбекистана продолжат летать в Таиланд после сильного землетрясения. Днем 28 марта в Мьянме произошло землетрясение магнитудой 7,7. Подземные толчки ощущались в столице Таиланда — Бангкоке — и китайских провинциях Юньнань и Гуанси, граничащих с Мьянмой.
РБК со ссылкой на местное издание The Nation пишет, что аэропорты Таиланда временно ограничили полеты после землетрясения. Однако ограничения продлились порядка 20 минут, поэтому сейчас воздушные гавани работают в штатном режиме, а все рейсы выполняются в соответствии с расписанием.
В пресс-службе Uzbekistan Airways сообщили Spot, что утренний рейс авиакомпании из Бангкока вылетел в Ташкент благополучно и без происшествий, а завтра планируется осуществить полет в Пхукет.
«В ближайшее время никаких изменений не предвидится», — заявили в Uzbekistan Airways, добавив, что любая информация об изменениях в расписании будет опубликована в Telegram-канале перевозчика.
Кроме того, на данный момент Агентство «Узавиация» не направляла никаких указаний по осуществлению полетов в Таиланд.
В частной авиакомпании Qanot Sharq также сообщили Spot, что продолжат летать в Пхукет. Другой авиаперевозчик — Centrum Air — начнет летать в Бангкок с 20 мая, однако изменений в расписании не предвидится.
С июля 2024 года для граждан Узбекистана действует безвизовый режим для поездок в Таиланд сроком до 60 дней. Однако, если требуется более длительное пребывание, система электронных виз позволяет получить визу на срок до 90 дней для туристических, деловых, семейных и других целей.
С 2025 года во всех дипломатических и консульских учреждениях Таиланда за рубежом внедрена услуга электронных виз. Граждане, желающие получить тайскую визу, могут подать заявление онлайн на официальной платформе электронных виз Thai E-Visa.