O‘zbekistonda avtomobil oynalarini qoraytirish qoidalarini buzganlik uchun jarimani sezilarli darajada kamaytirish taklif qilinmoqda. Tegishli qonun loyihasi 27-mart kuni Ichki ishlar vazirligi tomonidan jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgan bo‘lib, u 11-aprelga qadar davom etadi.
Ichki ishlar vazirligi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 126-moddasiga o‘zgartirish kiritishni taklif qilmoqda, unda hozirda tonirovka o‘rnatishga ruxsat berilmaganligi va avtomobilning yorug‘lik o‘tkazuvchanligi bo‘yicha me’yorlarni buzganlik uchun javobgarlik belgilanmagan. Birinchi huquqbuzarlik uchun BHMning 25 baravari (9,3 mln so‘m), bir yil davomida takroran sodir etilgan huquqbuzarlik uchun BHMning 40 baravari (15 mln so‘m) miqdorida jarima solinadi.
Qonun loyihasi bilan MJtKning 126-moddasini “tonirovka ruxsatnomasida belgilangan qoidalarga rioya qilmaslik” (126−1) bandi bilan to‘ldirish taklif etilmoqda. Ma’muriy jazo BHMning 1 baravari (375 ming so‘m) miqdorida belgilanishi mumkin.
2022-yil 1-iyuldan boshlab avtomobillarning orqa yon oynalarini qoraytirish bepul bo‘ldi va buning uchun ruxsatnoma olish yig‘imi bekor qilindi. Shuningdek, old oynalarni qoraytirish uchun ruxsatnoma to‘lovi keskin kamaydi: barcha jismoniy shaxslar uchun bu to‘lov bazaviy hisoblash miqdorining 45 baravaridan 8 baravarigacha tushirildi.
2024-yil iyulida Strategik islohotlar agentligi avtomobil oynalarini qoraytirishga ruxsatnoma olish narxi 8 BHM (3 million so‘m), bunday ruxsatnoma bo‘lmagani uchun jarima esa 25 BHM (9,3 mln so‘m) miqdorida oshirishni taklif qildi. Shu bilan birga, Qozog‘istonda xuddi shunday qoidabuzarlik uchun ma’muriy jazo 468 ming so‘mni, Belarusda 138 ming so‘mni, Rossiyada esa 60 ming so‘mni tashkil etadi.
Vazirlikning ta’kidlashicha, fuqarolarning sog‘lig‘i va hayoti xavfsizligini buzganlik uchun jarimalar ruxsatsiz oynalarni qoraytirganlik uchun jarimalardan ko‘ra ustuvor ahamiyatga ega bo‘lishi kerak.
Texnik reglamentni buzgan holda yoki ko‘rish maydonini cheklagan tarzda tonirovka qilingan avtomobillar uchun, ruxsatnomaga ega bo‘lganlar bundan mustasno, birinchi marta 0,5 jarima balli, takroriy huquqbuzarlik uchun esa 1 ball beriladi.
Avvalroq Spot yo‘l harakati qoidabuzarliklari uchun jarima ballari qanday belgilanishi haqida yozgandi.
Qaror loyihasi bilan haydovchilarga sodir etilgan huquqbuzarliklar uchun 0,3 balldan 2 ballgacha jarima ballarini hisoblash taklif etilmoqda.

В Узбекистане предлагается значительно снизить штраф за нарушение правил тонировки (затемнения) стекол автомобиля. Соответствующий законопроект 27 марта Министерство внутренних дел вынесло на общественное обсуждение, которое продлится до 11 апреля.
МВД предлагает внести изменения в статью 126 Кодекса об административных правонарушениях, в котором сейчас не разграничена ответственность за отсутствие разрешения на установку тонировки и нарушение нормативов по светопропускаемости стелок автомобиля. За первое нарушение грозит штраф в размере 25 БРВ (9,375 млн сумов), за повторное нарушение в течение одного года — 40 БРВ (15 млн сумов).
Законопроектом предлагается дополнить статью 126 КоАП пунктом (126−1) о «несоблюдении правил, установленных в разрешении на тонировку». Административное взыскание могут установить в размере 1 БРВ (375 тыс. сумов).
С 1 июля 2022 года тонировка задних боковых стекол автомобилей стала бесплатной, а сбор за соответствующее разрешение отменено. Также плата за разрешение на установку тонировку передних стекол снизилась почти шестикратно: для всех физлиц — с 45 до 8 БРВ.
В июле 2024 года Агентство стратегических реформ отметило, что стоимость разрешения тонировки стекол составляет 8 БРВ (3 млн сумов), а штраф за его отсутствие — 25 БРВ (9,375 млн сумов). При этом, в Казахстане административное взыскание за аналогичное нарушение равняется 468 тыс. сумов, в Беларуси — 138 тыс. сумов, а также в России — 60 тыс. сумов.
В ведомстве подчеркнули, что штрафы за нарушение безопасности здоровья и жизни граждан должны иметь более приоритетную важность, чем штрафы за тонирование стекол без разрешения.
За тонировку с нарушением технического регламента или с ограничением обзора, кроме авто, имеющих разрешение будут начислять 0,5 штрафного балла за первый раз, а также 1 балл — за повторное правонарушение.