O‘zbekistonda boy fuqarolarni soliqqa tortishning alohida tizimini yaratish rejalashtirilmoqda. Bu haqda 1-aprel kuni AOKAda o‘tkazilgan matbuot anjumanida Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
Uning qayd etishicha, mamlakatda 38 mln nafar aholi bo‘lsa, shundan 18 mln nafardan ortig‘i daromadga ega hamda ular soliq to‘lashi kerak bo‘lgan aholi hisoblanadi.
“Ularni segmentlash orqali eng yuqori daromadga ega bo‘lgan jismoniy shaxslar uchun soliqlarni to‘lash va undirish bo‘yicha alohida chora-tadbirlar ishlab chiqqanmiz. Ularning to‘liq bazasi yaratilib, bu orqali bironta jismoniy shaxs o‘z daromadini soliqdan qochish maqsadida kamaytirish yoki o‘zgartirishga yo‘l qo‘yilmaydigan tizim bo‘ladi”, — dedi Mubin Mirzayev.
Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari yangi elektron tizimni ishlab chiqish uchun qo‘mitaga taxminan yana bir yil kerak bo‘lishini qayd etdi. Rejalashtirilgan tizim nafaqat O‘zbekistonda, balki xorijda olingan daromadlarni ham soliqqa tortishni nazarda tutadi.
Agar O‘zbekiston rezidenti chet elda daromad olsa, mamlakatda soliq to‘lashi kerak bo‘ladi. Norezidentlar bilan bog‘liq holatda Soliq qo‘mitasi ikki tomonlama soliqqa tortishning oldini olish uchun chet elda soliq to‘lashni hisobga oladi.
Avvalroq Soliq qo‘mitasi 2027-yildan san’atkorlardan daromad solig‘ini undirish tartibi kuchaytirilishi haqida xabar berilgandi.

В Узбекистане планируют создать отдельную систему для налогообложения богатых граждан. Об этом 1 апреля на пресс-конференции в АИМК заявил первый заместитель председателя Налогового комитета Мубин Мирзаев, передает корреспондент Spot.
Чиновник отметил, что при численности населения Узбекистана в 38 млн человек число экономически активных граждан составляет порядка 18 млн, которые получают доход и должны уплачивать с них налоги.
«Мы предприняли отдельные шаги по взысканию и уплате налогов с физических лиц с самым высоким уровнем дохода, а также созданию их полной базы. Мы создаем систему, которая не позволит ни одному физическому лицу изменить или уменьшить свои доходы с целью уклонения от уплаты налогов», — заявил Мирзаев.
По его словам, для разработки новой электронной системы Налоговому комитету потребуется примерно один год. Планируемая система будет учитывать доходы, полученные не только в республике, но и за границей.
Если резидент Узбекистана получит доход за рубежом, то должен будет уплатить налоги в республике. В случае с нерезидентами Налоговый комитет будет учитывать уплату налогов за границей при наличии соглашения об избежании двойного налогообложения.
Ранее Spot писал, что Налоговый комитет с 2027 года ужесточит контроль за взысканием налогов с артистов.