Xitoy kompaniyasi O‘zbekistonda 9 ta kichik gidroelektr stansiya qurishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Vazir o‘rinbosari Ilzat Kasimov Xitoyning Xinjiang Qianyuan Kunyu Construction Engineering kompaniyasi bosh direktori Xou Xue bilan uchrashdi.
Unda O‘zbekiston hududlaridagi suv yo‘llarida kichik gidroelektr stansiyalari kaskadlarini qurishning texnik jihatlari va keyingi bosqichlari muhokama qilindi.
Yakunda Andijon viloyatidagi Qoradaryo bo‘yida 9 ta mini-GES qurish loyihasini amalga oshirishga qaratilgan investitsiya bitimi imzolandi.
Bundan tashqari, 8-aprel kuni Ilzat Kasimov Xitoyning Holley Group kompaniyasi direktorlar kengashi raisi Van Licheng boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Suhbatda tomonlar Olmaliq shahridagi 227,4 gektar maydonda Buyuk ipak yo‘li sanoat texnoparki qurilishining bugungi holatini muhokama qildilar.
Ikki taraflama hamkorlik sanoat infratuzilmasini rivojlantirish, xorijiy investorlar uchun qulay sharoit yaratish va yirik ishlab chiqarish korxonalarni O‘zbekiston bozoriga jalb etishiga ishonch bildirildi.
Avvalroq xitoylik investorlar O‘zbekistonda yana ikkita yashil elektr stansiyasini qurishi haqida xabar berilgandi. Qoraqalpog‘istondagi shamol elektr stansiyasi hamda Jizzaxdagi quyosh elektr stansiyasining umumiy quvvati 1,5 GVtni tashkil etadi.

Китайская компания Xinjiang Qianyuan Kunyu Construction Engineering планирует построить мини-гидроэлектростанции в Узбекистане, сообщает пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли.
Замглавы МИПТ Ильзат Касымов обсудил с гендиректором Xinjiang Qianyuan Kunyu Construction Engineering Хоу Хуэем технические детали и дальнейшие шаги по возведению каскадов малых ГЭС на водных артериях в регионах страны.
По итогам встречи стороны подписали инвестиционное соглашение по реализации проекта по строительству 9 мини-ГЭС на реке Карадарья в Андижанской области.
Кроме того, 8 апреля Ильзат Касымов обсудил с председателем совета директоров китайской компании Holley Group Ван Личэном текущее состояние строительства индустриального технопарка «Великий шелковый путь» площадью 227,4 га в Алмалыке.
14 октября прошлого года Шавкату Мирзиёеву презентовали проект по созданию индустриального технопарка «Великий шелковый путь». На его территории будет размещено более 100 проектов на сумму $1 млрд с созданием около 3 тыс. новых рабочих мест.