Abdulahad Qo‘chqorov IT Park Uzbekistan bosh direktori etib tayinlandi. Bu haqdagi ma’lumotlarni texnopark matbuot xizmati Spot’ga tasdiqladi.
IT Park’ning ijrochi direktori Abdulahad Qo‘chqorov joriy yilning fevral oyida 2017-yilning noyabridan (2018-yilgacha — Mirzo Ulugbek Innovation Center) texnoparkni boshqargan Farhod Ibragimov o‘rnini egalladi.
O‘z navbatida, Farhod Ibragimov “IT Park Uzbekistan’ning butun ekotizimini strategik rivojlantirish va Enterprise Uzbekistan’ni tashkil etish bilan bog‘liq” kuzatuv kengashi raisi lavozimiga o‘tdi.
“Ushbu o‘zgarishlar boshqaruv jarayonlarini optimallashtirish va IT Park’ning O‘zbekiston raqamli transformatsiyasining asosiy drayveri sifatidagi mavqeini yanada mustahkamlashga qaratilgan”, — deyiladi texnopark matbuot xizmati xabarida.
Abdulahad Qo‘chqorov O‘zbekiston Milliy universitetida bakalavr darajasini olgan (2002−2006 yillar). Hozirda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida (2024−2026) magistratura bosqichida tahsil olmoqda.
U 2013−2017 yillarda O‘zbekiston-Yaponiya markazida biznes-kurslar koordinatori bo‘lib ishlagan, 2017−2019 yillarda Groundzero kovorking tarmog‘ini boshqargan. 2019-yil iyun oyida IT Park’ga bosh operatsion direktor lavozimiga o‘tib, u yerda 2023-yilning fevraligacha faoliyat olib bordi. Keyingi ikki yil davomida Qo‘chqorov ijrochi direktor lavozimida ishladi.
Bundan tashqari, Abdulahad Qo‘chqorov 2019-yil iyun oyidan boshlab Khan Academy Uzbek — Khan Academy xalqaro onlayn ta’lim platformasini o‘zbek tiliga mahalliylashtirish loyihasi direktorlar kengashi a’zosi hisoblanadi.
Avvalroq yangidan tashkil etilgan Issiqlik ta’minoti kompaniyasiga rahbar tayinlangani haqida xabar berilgandi. Shu kungacha Qurilish vazirligi boshqarmasi boshlig‘i lavozimida ishlab kelgan Ilhom Turayev kompaniya boshqaruvi raisi etib tayinlandi.

Абдулахад Кучкаров назначен новым генеральным директором IT Park Uzbekistan. Информацию об этом Spot подтвердили в пресс-службе технопарка.
В феврале этого года новым CEO IT Park Uzbekistan стал исполнительный директор Абдулахад Кучкаров. На этой должности он сменил Фархода Ибрагимова, который руководил технопарком с ноября 2017 года (до 2018 года — Mirzo Ulugbek Innovation Center).
В свою очередь, Фарход Ибрагимов перешел на должность председателя наблюдательного совета, «связанную со стратегическим развитием всей экосистемы IT Park Uzbekistan и созданием Enterprise Uzbekistan».
«Эти изменения направлены на оптимизацию управленческих процессов и дальнейшее усиление позиций IT Park как ключевого драйвера цифровой трансформации Узбекистана», — сообщили Spot в пресс-службе технопарка.
Согласно странице Абдулахада Кучкарова в LinkedIn, он получил степень бакалавра в Национальном университете Узбекистана (2002−2006 год), а также сейчас учится на магистерской программе в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете министров (2024−2026).
С 2013 по 2017 Кучкаров работал координатором бизнес-курсов в Узбекско-Японском центре, с 2017 по 2019 возглавлял сеть коворкингов Groundzero. В июне 2019 он перешел на работу в IT Park в должности главного операционного директора, на которой проработал до февраля 2023 года. Следующие два года Кучкаров занимал пост исполнительного директора.
Кроме того, с июня 2019 года Абдулахад Кучкаров состоит в Совете директоров Khan Academy Uzbek — проект локализации международной платформы онлайн обучения Khan Academy на узбекский язык.