2024-yil dekabr oyida O‘zbekiston bozorida birinchilardan bo‘lib Fido-Biznes kompaniyasi tomonidan FB Islamic Finance dasturiy mahsuloti ishlab chiqildi. Uning asosiy xususiyatlari — shariat tamoyillariga mos kelish va ribo (foiz)ni istisno qilish, axloqiy me’yorlarga rioya qilish. Bu uni islom moliyasi sohasida ishlashga intilayotgan muassasalarga islom moliyaviy xizmatlarini ko‘rsatish uchun noyob yechimga aylantiradi:
• banklar;
• mikromoliya tashkilotlari;
• lizing tashkilotlari.
Islom moliyasi tamoyillariga to‘liq mos kelishidan tashqari, FB Islamic Finance yechimi mahalliy bozorga to‘liq moslashtirilgan va moliya tashkilotlari infratuzilmasi bilan integratsiya qilishga tayyor. FB Islamic Finance’ning mikroservis arxitekturasida ishlab chiqilgani yangi mahsulotlarni bozorga chiqarish vaqtini (Time To Market) qisqartirish, jarayonni sezilarli darajada osonlashtirish va ishga tushirish xarajatlarini kamaytirish imkonini beradi. Shu bilan birga, yechimning moslashuvchanligi va kengayishi tufayli moliyaviy tashkilot o‘zining noyob mahsulotlarini mikroservislar ko‘rinishida qo‘shish orqali uning funksional imkoniyatlarini mustaqil ravishda kengaytirish imkoniyatiga ega. Shuningdek, Fido-Biznes kompaniyasi mutaxassislari 24/7 rejimida yechimga texnik yordam ko‘rsatadi.
Fido-Biznes'ning Alhamd Shariah Advisory Services Private Limited (Pokiston) xalqaro tashkiloti bilan ilgari yo‘lga qo‘yilgan hamkorligi joriy yilning fevral oyida FB Islamic Finance’ning ikkita murobaha va ijara mahsulotining Islom moliya institutlari uchun buxgalteriya hisobi va audit tashkiloti (AAOIFI) standartlariga muvofiqligi to‘g‘risida xalqaro sertifikat olish imkonini berdi. Bu esa FB Islamic Finance’ni nafaqat O‘zbekiston Respublikasi moliya tashkilotlarida joriy etish, balki xalqaro bozorga chiqish imkonini beradi.
Kelajakda Fido-Biznes jamoasi muzoraba (ishonchli boshqaruv — daromadlarni taqsimlash), musharaka, istisna va salam kabi boshqa islomiy moliya mahsulotlarini joriy etish, shuningdek, ushbu mahsulotlar uchun AAOIFI standartlariga muvofiqlik bo‘yicha xalqaro sertifikat olish niyatida.

В декабре 2024 года компанией Fido-Biznes, одной из первых на рынке Узбекистана, был разработан программный продукт FB Islamic Finance. Основной его особенностью является соответствие принципам шариата и исключение риба (процентов), соблюдение этических норм. Это делает его уникальным решением для предоставления исламских финансовых услуг для учреждений, стремящихся работать в сфере исламских финансов в Узбекистане:
- банков;
- микрофинансовых организаций;
- лизинговых организаций.
В дополнение к полному соответствию принципам исламского финансирования, решение FB Islamic Finance полностью адаптировано к местному рынку и готово к интеграции с инфраструктурой финансовых организаций. Реализация FB Islamic Finance на микросервисной архитектуре дает возможность сокращать время вывода новых продуктов на рынок (Time To Market), значительно облегчая процесс и сокращая расходы на запуск. Компания Fido-Biznes обеспечивает техническую поддержку решения в режиме 24/7.
Ранее налаженное сотрудничество Fido-Biznes с международной организацией Alhamd Shariah Advisory Services Private Limited (Пакистан) дало возможность получить в феврале текущего года международный сертификат на соответствие двух продуктов FB Islamic Finance Мурабаха и Иджара стандартам Организации по бухгалтерскому учету и аудиту для исламских финансовых институтов (AAOIFI). Это даст возможность внедрять FB Islamic Finance не только в финансовых организациях Узбекистана, но и выходить на международный рынок.
В дальнейшем команда Fido-Biznes намерена внедрить другие исламские финансовые продукты, такие как Muzorab (доверительное управление — распределение доходов), Musharaka, Istisna и Salom, а также получить международную сертификацию на соответствие стандартам AAOIFI для этих продуктов.