O‘zbekistonda yo‘l harakati qoidabuzarliklarini buzganlik uchun jarimalar to‘g‘risida ma’lumot beruvchi yangi mobil ilova ishlab chiqildi. Bu haqda IIV YHXX matbuot xizmati xabar berdi.
Safe Road YHXX ilovasida sug‘urtaning amal qilish muddati, navbatdagi texnik ko‘rikkacha bo‘lgan vaqt hamda “tonirovka” haqida ma’lumot olish mumkin. Shu bilan birga, avtomobil moyi hamda gaz nazoratini rejalashtirish imkoniyati mavjud.
Bundan tashqari, foydalanuvchilarga elektron navbat, avtomobillar raqamlarini saqlash, sotilmagan avtoraqamlarni xarid qilish, davlat ro‘yxatidan o‘tkazish, ishonchnoma rasmiylashtirish kabi xizmatlar taklif etiladi.
YHXX matbuot xizmati boshlig‘i Zoyir Yo‘ldoshevning aniqlik kiritishicha, shu kungacha qoidabuzganlik uchun belgilangan jarimalar to‘g‘risida ma’lumot olishda foydalanilib kelingan Road 24 ilovasi bilan ma’lumot almashinuvi to‘xtatilgan. Endilikda uning o‘rniga Safe Road’dan foydalanish tavsiya qilinadi.
Xabar e’lon qilingan vaqtda ilova Avtomobillar va transport toifasida O‘zbekiston bo‘ylab eng ko‘p yuklab olingan dasturlar ro‘yxatiga kirdi. Shu bilan birga, uning Play Market’dagi reytingi 2,9 ga, App Store’da esa 3,3 ga baholangan.
Bundan tashqari, Play Market’da ushbu ilova ishlab chiquvchisi sifatida SSD Software Solutions kompaniyasi, App Store’da Autodoc kompaniyasi ko‘rsatilgan.
Road24 ishlab chiquvchisi Kash App jamoasi yangi ilova ortidan ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlar yuzasidan munosabat bildirib, ilova haqida asossiz va haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan ma’lumotlar tarqatilganini ma’lum qildi.
“Ushbu harakatlarni raqobatga qarshi harakatlar deb hisoblaymiz. Road 24 ilovasi yo‘l harakati ishtirokchilari uchun tegishli tartibda aktual ma’lumotlarni taqdim etib kelmoqda va ilova bilan bog‘liq hech qanday muammolar mavjud emas”, deyiladi xabarda.
Shu bilan birga, ishlab chiquvchi foydalanuvchilardan noto‘g‘ri ma’lumotlarga ishonmaslikni so‘ragan. Hozirda mobil ilova shtat rejimida ishlamoqda.

Служба безопасности дорожного движения МВД сообщила о выходе новой версии мобильного приложения Safe Road.
Приложение позволяет отслеживать онлайн квитанции за нарушения правил дорожного движения и оплачивать штрафы. В частности, оно предоставляет информацию об оставшемся времени, в течение которого возможно получить скидку при оплате штрафа.
Также в приложении отражаются данные о времени до следующего технического осмотра, сроке действия полиса автострахования и разрешения на тонировку. Кроме того, есть возможность запланировать замену масла и газовый контроль.
На момент публикации приложение вошло в топ скачиваемых по Узбекистану в категории «Автомобили и транспорт». При этом его рейтинг в Play Market составляет 2,9, а в App Store — 3,3.
Глава пресс-службы СБДД Зоир Юлдашев сообщил, что функция оплаты штрафов в альтернативном приложении Road24 больше не работает, и рекомендовал пользователям перейти в Safe Road. Приложение Road24 находилось в Play Market с 2021 года.
Команда Kash App, разработавшая Road24, критически выразилась по поводу выхода Safe Road. В компании заявили, что его создатели «скопировали» функционал приложения.
«Наша команда знает как создавать инновации. Скоро приложение Road24 будет обновлено, с новыми возможностями», — заявили в канале приложения (орфография и пунктуация авторские — Spot).
Также компания отметила, что Road24 продолжает работать в штатном режиме и не сталкивается с проблемами. Пользователей призвали «не верить дезинформации», назвав слухи о перебоях в функционале приложения «антиконкурентными».