Davlat rahbari Agalarov Development kompaniyasi prezidenti Emin Agalarov bilan ushbu loyihaning master-rejasini ko‘rib chiqdi. Qayd etilishicha, loyiha “bir nechta xorijiy kompaniyalar” ishtirokida ishlab chiqilgan.
Turizm markazini 10 ta kichik hududga bo‘lib qurish ko‘zda tutilmoqda. Ularning har biri piyoda borish mumkin bo‘lgan ko‘ngilochar maskan va xizmatlarni qamrab oladi.
Tashrif buyuruvchilarga qulaylik yaratish maqsadida ikki qirg‘oq o‘rtasida ko‘prik quriladi. Suv bo‘yida xiyobon, plyaj va dam olish joylarini tashkil etish, qiyaliklarda esa mehmonxonalar, kottejlar, uylar, restoran va tomoshagohlar barpo etish rejalashtirilgan.
Shuningdek, bu yerda madaniyat, ta’lim, tibbiyot, sport maskanlari yaratiladi. Bu orqali esa sayohat bilan birga, keluvchilarga yil davomida yashash imkoniyatini yaratish ko‘zda tutilgan.
Davlat rahbari bu loyiha barcha tashrif buyuruvchilarga qulay bo‘lishi lozimligini ta’kidlab, majmuani zarur infratuzilma bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Bundan bir kun avval, 13-aprel kuni Emin Agalarov bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev hamda qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Davronjon Adilov hamrohligida uning o‘zi “O‘zbekistonning sirli go‘zalliklari” deb nomlagan Chorvoq suv omboriga tashrif buyurdi.
“Chorvoq suv ombori — bu ajoyib go‘zallik. Mutlaqo bokira tabiat, u yerda, menimcha, jahon darajasidagi kurort yaratish mumkin”, — dedi Agalarov.
Loyiha doirasida turizm markazida dam olish, cho‘milish va sport maskanlari, mehmonxonalar, kottejlar, turar joylar tashkil etiladi. Xalqaro brendlarning do‘konlari, restoran va xizmat shoxobchalari ochiladi.
Emin Agalarov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida markazda maktab, akvapark va istirohat bog‘lari bo‘lishini qayd etdi. Shu bilan birga, bu yerda suv va qishki sport turlari bilan shug‘ullanish uchun sharoit yaratiladi.

14 апреля Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией мастер-плана международного туристического центра Sea Breeze Uzbekistan на берегу Чарвакского водохранилища, сообщает пресс-служба президента.
Глава государства обсудил с президентом компании Agalarov Development Эмином Агаларовым мастер-план Sea Breeze Uzbekistan, разработанный при участии «нескольких зарубежных компаний».
Проект предусматривает поэтапное строительство центра, разделенного на 10 компактных зон. Каждая из них будет включать объекты отдыха и необходимые сервисы в шаговой доступности. Для удобства посетителей между двумя берегами водоема планируется построить мост.
У воды будут обустроены бульвар, пляжи и зоны отдыха, на склонах — гостиницы, коттеджи, жилые дома, рестораны и зрительские площадки. Кроме того, в туристическом центре появятся культурные, образовательные, медицинские и спортивные объекты.
«Таким образом, комплекс будет не только туристическим направлением, но и пространством для круглогодичного проживания», — говорится в сообщении.
Мирзиёев подчеркнул, что Sea Breeze Uzbekistan должен быть удобным для всех посетителей, поручив обеспечить комплекс необходимой инфраструктурой.
Мастер-план Sea Breeze Uzbekistan. Фото: Emin Agalarov / Instagram
Днем ранее, 13 апреля, Эмин Агаларов в компании вице-премьера Жамшида Ходжаева и первого замминистра строительства и ЖКХ Давронжона Адилова посетил Чарвакское водохранилище, которое он назвал «секретными красотами Узбекистана».
«Водохранилище Чарвак — это потрясающая красота. Абсолютно девственная природа, где можно создать, как мне кажется, курорт мирового уровня», — отметил Эмин Агаларов.
В конце декабря 2024 года Шавкат Мирзиёев сообщил, что стоимость стоимость международного туристического центра Sea Breeze Uzbekistan на берегу Чарвака оценивается в $7−10 млрд.
16 декабря азербайджанский предприниматель Эмин Агаларов представил Шавкату Мирзиёеву проект строительства международного туристического центра Sea Breeze Uzbekistan в Бостанлыкском районе Ташобласти. Президент поддержал предложение и поручил создать комиссию во главе с премьер-министром.