14-aprel kuni qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida davlat nazoratini samarali tashkil etishga qaratilgan prezident farmoni qabul qilindi.
Hujjat bilan Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasini mustaqil respublika ijro etuvchi hokimiyat organi etib belgilanadi.
Shu bilan birga, qurilish, ko‘p kvartirali uylarni boshqarish hamda ichimlik suvi ta’minoti va oqova suvlarni chiqarib yuborish sohasida nazorat funksiyalari to‘liq raqamlashtiriladi. Xususiy sektor tomonidan amalga oshiriladigan nazorat tizimi mexanizmlari shakllantiriladi.
2025-yilning 1-mayidan tadbirkor hamda hududiy inspeksiyalar o‘rtasida shartnoma tuzilgan bo‘lsa, qurilish obyektlarida qisqa muddatli nazorat tadbirlari shartnoma shartlari doirasida amalga oshiriladi va Yagona davlat nazorati tizimida ro‘yxatdan o‘tkazilmaydi.
Inspeksiyaga xo‘jalik yurituvchilarning moliyalashtirish manbalaridan qat’i nazar moliya-xo‘jalik faoliyatiga aralashish qat’iyan taqiqlanadi.
1-iyuldan barcha ichimlik suvi ta’minoti va oqova suvlarni chiqarib yuborish tizimi obyektlari majburiy tarzda shartnoma asosida texnologik auditdan o‘tkaziladi. Bosqichma-bosqich hududiy inspeksiyalarda Qurilish obyektlarini onlayn kuzatish markazi tashkil etiladi.
Shu bilan birga, joriy yilda tajriba-sinov tarzida Qashqadaryo viloyatida budjet mablag‘lari hisobiga yangidan quriladigan obyektlarga videokameralar o‘rnatiladi. Iyuldan boshlab qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasidagi nazorat tadbirlari mobil videokameralar (bodikamera) va maxsus planshetlar orqali amalga oshiriladi.
1-sentabrdan har bir qurilayotgan obyektning QR-kodli pasporti joriy qilinadi. Bu orqali quruvchi, ishning tugash muddatlari, hujjatlar va ekspertiza xulosalari haqidagi ma’lumotlarni olish mumkin bo‘ladi.
Bundan tashqari, ko‘p kvartirali uylardagi joylarni, yerto‘lalarni qayta qurish va rejalashtirishda shaharsozlik normalarini buzib, uyning konstruktiv qismlari va tayanch devorlariga o‘zgartirish kiritish, buzish hamda binoning zilzilaga bardoshliligiga salbiy ta’sir qiluvchi ishlarni amalga oshirish taqiqlanadi.
2024-yil boshida mamlakatda o‘zboshimchalik bilan va noqonuniy qurilgan obyektlarni tartibga olish bo‘yicha yangi tizim ishga tushirilishi ma’lum qilingandi. Bunda, Qurilish vazirligi, Kadastr agentligi va O‘zbekkosmos boshchiligida respublika komissiyasi tuzilishi belgilandi.

Шавкат Мирзиёев 14 апреля подписал указ о реорганизации государственного контроля за строительной отрасли. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Инспекция по надзору в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства станет независимым республиканским органом исполнительной власти. В июле 2024 года президент объявлял о планах передать ее из Минстроя непосредственно в подчинение Кабинету министров.
В число приоритетных задач вошла полная цифровизация надзорных функций в строительстве, управлении многоквартирными домами, водоснабжении и канализационной сфере. Также планируется создать механизмы надзора со стороны частного сектора.
С 1 мая при заключении договоров между предпринимателями и местными строительными инспекциями краткосрочные контрольные мероприятия на строительных объектах будут проводиться по условиям договора.
Для них не потребуется регистрация в системе «Единый государственный надзор». Инспекции также запрещается вмешиваться в финансово-хозяйственную деятельность предприятий вне зависимости от источников финансирования.
С 1 июля в обязательном порядке будет проводиться технологический аудит объектов водопровода и канализации. При региональных инспекциях будут создаваться центры онлайн-наблюдения за стройками.
Инспекторы при проведении контроля на стройках будут пользоваться нательными камерами и специальными планшетами. Кроме того, в порядке эксперимента на вновь возводимых за счет госбюджета объектах Кашкадарьинской области будут устанавливать видеокамеры.
Начиная с 1 сентября, для всех строек станут обязательны паспорта с QR-кодами. По коду должны быть доступны сведения о застройщике, сроках завершения работ, а также экспертные заключения по объекту.
При реконструкции или перепланировке помещений в многоквартирных домах запрещается изменение конструктивных частей и несущих стен, нарушающее градостроительные нормы. Не допускается проведение работ, негативно влияющих на сейсмоустойчивость здания.