Avvalroq 18-aprel kuni Shavkat Mirziyoyev raisligida dunyodagi iqtisodiy tebranishlarning mamlakat soha va tarmoqlariga ta’sirini yumshatish qaratilgan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilgani xabar berilgandi.
Muloqotda International Beverages Tashkent kompaniyasi ta’sischisi Shuhrat Ergashev davlat rahbariga 10 yil oldin mahalliy kompaniyalar “Burger King va McDonald’s ortidan chopib”, O‘zbekiston bozoriga kirishni so‘rashganini qayd etdi. Bu haqda O‘zbekiston 24 telekanali lavhasida so‘z boradi.
“Bugungi kunda biz ular bilan kelishib oldik, O‘zbekiston [bozori] uchun litsenziya oldik. 2−3 oyda bizda Burger King nomli kompaniyalar ochiladi. Bu nafaqat Toshkent bo‘yicha bo‘ladi, balki ular bizga markaziy ofisni Toshkentda ochib, butun Markaziy Osiyo uchun litsenziya berishni taklif qilishdi”, — dedi tadbirkor.
Uning qayd etishicha, xorijiy investorlar yangi bozorga kirishdan oldin ularda Burger King yoki McDonald’s kabilar bor-yo‘qligiga qiziqishadi. “Ular uchun bu sarmoya kiritishda muhim ijobiy belgidir”, — dedi Shuhrat Ergashev. Prezident unga ishlarida omad tiladi.
burger king, pepsi, umumiy ovqatlanish
Mart oyida Verniy Kapital kompaniyalar guruhi 2012-yildan buyon hamkori Anuar Utemuratov bilan birgalikda egalik qilgan Burger King Kazakhstan eksklyuziv franshizasini sotgani ma’lum bo‘ldi.
Xaridor International Beverages Tashkent’ning ikkita ta’sischilaridan biri bo‘lgan Holten Group (0,1%) bo‘ldi. Korxona va tashkilotlarning yagona davlat reestri ma’lumotlariga ko‘ra, ikkinchi egasi 99,9% ulushga ega bo‘lgan Holten Enterprise hisoblanadi.
Burger King O‘zbekistonda
2021-yilning iyul oyida Spot bir nechta manbalarga tayanib, Burger King O‘zbekiston bozoriga kirayotgani haqida xabar bergandi. Burger King Uzbekistan — franshiza. Franchayzer esa Moskva. Shuningdek, Burgerhouse allaqachon tashkil etilgan bo‘lib, o‘sha vaqtda xodimlarni ishga qabul qilish ham boshlangandi.
Restoranning ma’muriy-boshqaruv xodimlari (direktor va menejerlar) uchun treninglar Moskvada o‘tkazilishi kerak edi. Restoran direktori uchun ish o‘rinlari 2022-yilda Toshkentda ochilishi rejalashtirilgan edi. Lokatsiyalar bo‘yicha ma’lumotlar yopiqligicha qolgan.
Oktabr oyiga kelib, Burger King fudkortlari qayerda ochilishi ma’lum bo‘ldi. Unga ko‘ra, bu Bobur bog‘i, Ekobozor yonidagi Atlas majmuasi hamda Chilonzor 25-mavzeaida bo‘lishi kerak edi.

Как сообщал Spot, 18 апреля Шавкат Мирзиёев провел совещание, посвященное смягчению воздействия глобальной экономической турбулентности на Узбекистан. В частности, планируется отменить акциз на сахар и снять ограничения на импорт сухого молока.
Учредитель компании-производителя прохладительных напитков International Beverages Tashkent Шухрат Эргашев в сюжете телеканала O’zbekiston 24 рассказал главе государства на сегодняшнем совещании, что 10 лет назад местные компании «бегали за Burger King и McDonalds» и просили выйти на рынок Узбекистана.
«На сегодняшний день мы с ними договорились, получили лицензию для [рынка] Узбекистана. В течение 2−3 месяцев у нас откроются такие компании, как Burger King. Это не только по Ташкенту. Они нам предложили открыть центральный офис в Ташкенте и выдать лицензию на всю Центральную Азию», — рассказал бизнесмен.
По его словам, иностранные инвесторы перед тем, как выйти на новый рынок, интересуются присутствием на нем Burger King и McDonalds. «Для них это — важный позитивный знак, чтобы начать инвестировать», — отметил Шухрат Эргашев, которому президент пожелал удачи в делах.
Шухрат Эргашев. Фото: пресс-служба президента
В марте стало известно, что группа компаний «Верный Капитал» продала эксклюзивную франшизу Burger King Kazakhstan, которой с 2012 года владела совместно со своим партнером Ануаром Утемуратовым.
Покупателем стала Holten Group — один из двух учредителей International Beverages Tashkent (0,1%). Согласно ЕГРПО, вторым владельцем является Holten Enterprise, которой принадлежит 99,9%.
Burger King в Узбекистане
В июле 2021 года Spot со ссылкой на несколько источников сообщил, что Burger King выходит на рынок Узбекистана. Burger King Uzbekistan — франшиза. Франчайзер — Москва. Также было уже создано ООО Burgerhouse, начался набор сотрудников.
Обучение для административно-управленческого персонала ресторана (директор и менеджеры) предполагалось проводить в Москве. Вакансии на директора ресторана планировалось открывать в Ташкенте в 2022 году. Информация по локациям оставалась закрытой.
Burger King — вторая по величине сеть ресторанов быстрого питания в мире, специализирующаяся на гамбургерах (главным образом, на вопперах). Основана в 1954 году. Рестораны компании каждый день посещает более 11 млн человек.