Avvalroq 21-aprel kuni qabul qilingan prezident farmoni bilan korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar belgilangani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan 5-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida belgilangan topshiriqlar asosida normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish belgilangan.
“Davlat xizmatchilarining daromadlari va mol-mulkini deklaratsiya qilish to‘g‘risida"gi qonun loyihasini tayyorlash topshirildi. Unda deklaratsiya subyektlari va obyektlari, ma’lumotlar, deklaratsiyani taqdim etish shakli va tartibi, uni tekshirish tartibi belgilanadi.
Mas’ul ijrochilar Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Adliya vazirligi hamda Bosh prokuratura hisoblanadi.
Gazeta.uz nashrining aniqlashicha, kengash yig‘ilishida quyidagi 6 ta toifadagi ma’lumotlarni majburiy oshkor qilishni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritish topshirilgan:
• deklarantning familiyasi, ismi, otasining ismi;
• turmush o‘rtog‘i va voyaga yetmagan farzandlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
• ish joyi va egallab turgan lavozimi;
• jami yillik daromad;
• ko‘chmas mulk obyektlari;
• transport vositalari.
Bunda 20 ta toifadagi ma’lumotlar, jumladan, yashash joyi, qishloq xo‘jaligi va xususiy amaliyotdan olingan daromadlar, qimmatli qog‘ozlarga egalik qilish, pul mablag‘lari va omonatlar, olingan meros, BHMning 200 baravarigacha (75 mln so‘m) miqdordagi sovg‘alar, gonorarlar, BHMning 100 baravarigacha (37,5 mln so‘m) miqdordagi pul mukofotlari, yutuqlar va boshqalar oshkor etilmaydi.
Jinoiy daromadlarni legallashtirish bilan bog‘liq jinoyatlar uchun javobgarlik xalqaro standartlarga muvofiqlashtiriladi. Pul yuvish uchun belgilangan jazo choralari qilmishning ijtimoiy xavflilik darajasi asosida qayta ko‘rib chiqiladi. Insayder axborotdan foydalanish yoki qimmatli qog‘ozlar bozorida hiyla-nayrang ishlatish bilan bog‘liq holatlar uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik joriy etiladi.
Bundan tashqari, vazirlikka nomzodlar uchun o‘z sohasi bo‘yicha korrupsiyaning oldini olish rejalarini Oliy Majlis oldida majburiy himoya qilishni joriy etish rejalashtirilmoqda. Xuddi shunday tartib hokimlikka nomzodlar uchun ham amal qiladi.
Iyun oyi oxiriga qadar korrupsiya jinoyatlarining aniq ro‘yxatini hamda bu borada jazo choralarini kuchaytiruvchi qonun loyihasini ishlab chiqish topshirildi. Hujjat korrupsiya haqida xabar bergan shaxslarni rag‘batlantirish va himoya qilish tartibini nazarda tutishi kerak.
Mart oyida o‘tkazilgan yig‘ilishda Shavkat Mirziyoyev davlat xizmatchilari daromadini deklaratsiyalashga oid qonunni qabul qilish vaqti kelganini ta’kidlanib, mutasaddilarga tez fursatda qonun loyihasini jamoatchilik muhokamasiga qo‘yish va 1-aprelgacha kiritishni topshirgandi. Unda noqonuniy boylik orttirish uchun javobgarlik masalasi ko‘rish chiqiladi.
Xalqaro valyuta jamg‘armasi O‘zbekistonni amaldorlar daromadlarini deklaratsiyalash hamda xabardor qiluvchilarni himoya qilishga qaratilgan qonunni “imkon qadar tezroq” qabul qilishga chaqirdi.
Avvalroq fuqarolarning yirik miqdordagi pul o‘tkazmalari ustidan nazorat kuchaytirilishi haqida xabar berilgandi. Qonun loyihasi bilan muhim to‘lov toifasini joriy etish, to‘lov tizimidagi qoidabuzarliklarni toifalarga ajratish hamda uch yoki undan ortiq pul o‘tkazmalari nazoratini avtomatlashtirish rejalashtirilmoqda.

Шавкат Мирзиёев поставил задачу до конца мая подготовить три законопроекта в антикоррупционной сфере. Об этом сообщается в указе президента от 21 апреля.
Документ обозначает шаги, анонсированные на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции в начале марта. В их список входит разработка ряда нормативно-правовых актов для укрепления законодательства в этой сфере.
Так, поручено подготовить проект закона «О декларации доходов и имущества государственных служащих». В нем должны обозначаться порядок составления деклараций, а также проверки указанной в них информации.
Ответственность за легализацию преступных доходов приведут в соответствие с международными нормами. Санкции за отмывание денег будут пересмотрены с учетом общественной опасности. Будет введена административная и уголовная ответственность за использование инсайдерской информации и манипуляции на рынке ценных бумаг.
Кроме того, для кандидатов на должности министров планируется ввести обязательную защиту планов по предотвращению коррупции в их сфере перед Олий Мажлисом. Такой же порядок будет действовать для кандидатов в хокимы.
До конца июня поручено разработать законопроект, уточняющий список коррупционных преступлений и усиливающий ответственность за них. Он также должен предусматривать порядок поощрения и защиты для лиц, сообщающих о коррупции.
Еще один проект закона будет направлен на совершенствование налогового надзора на уровне махаллей и предприятий для борьбы с теневой экономикой. В нем будут прописаны меры оперативного реагирования на налоговые правонарушения бизнеса.
При отдельных видах нарушений предпринимателям планируется в первый раз делать замечание. Если нарушение не будет устранено в течение 3 дней или выявлено повторно, на предприятии будет проводиться налоговая проверка.
Также планируется ввести единый реестр госслужащих и внедрить прозрачный, основанный на знаниях и опыте порядок их приема на работу. Оценка их квалификации, потенциала, результативности будет проводиться с применением цифровых технологий.
В марте Шавкат Мирзиёев предложил ввести ответственность за незаконное обогащение госслужащих. Президент поручил в кратчайшие сроки вынести законопроект о декларировании доходов чиновников на общественное обсуждение и внести его до 1 апреля.
Ранее Spot писал, что МВФ рекомендовал Узбекистану ускорить принятие закона о декларировании доходов чиновников.