Joriy yilning birinchi choragida elektron xizmat ko‘rsatuvchi xorijiy kompaniyalar O‘zbekistonda qancha soliq to‘lagani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Soliq qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Mamlakatdagi jami 68 ta xorijiy IT-kompaniyaning soliq to‘lovlari 36,2 mlrd so‘m (Markaziy bank kursi bo‘yicha — $2,79 mln) ni tashkil etdi. Ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 1,5 baravarga oshgan. Tushumlarning 94,5%i 10 ta xorijiy bigtex hissasiga to‘g‘ri keladi.
Shu bilan birga, xorijiy kompaniyalar tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 47% ga — 208,6 mlrd so‘mdan 306,6 mlrd so‘mga o‘sdi. Yil boshidan 6 ta soliq to‘lovchi ro‘yxatga olingan: Alibaba Cloud, eBay, OpenAI, DigitalOcean, ivi.ru hamda Bloomberg LP.
Yanvar-mart oylarida Apple eng ko‘p soliq to‘lagan (10,67 mlrd so‘m) kompaniya bo‘ldi. Meta esa undan biroz kamroq ko‘rsatkich (10,51 mlrd so‘m) bilan ikkinchi o‘ringa tushdi.
O‘z navbatida, Google ham 8,93 mlrd so‘m to‘lovlar bilan bir pog‘ona pasaydi. Shuningdek, top-5 talikka birinchi marta 1,09 mlrd so‘m bilan OpenAI hamda 934,8 mln so‘m bilan O‘zbekistonda bloklangan TikTok kirdi.
Bundan tashqari, ro‘yxatdan Booking.com (542,7 mln so‘m), Netflix (467,6 mln so‘m), Zoom (432,6 mln so‘m), Acca (427 mln so‘m) va Xsolla (235,6 mln so‘m) ham joy oldi.
Avvalroq o‘zini o‘zi band qilgan taksichilar uchun soliqlar yangi tartibda undirilishi haqida xabar berilgandi. Xizmat ko‘rsatishda daromadlari 100 mln so‘mdan oshgan fuqarolarning soliqlari soliq agentining to‘lov manbaida avtomatik hisoblanadi.

В январе-марте 2025 года налоговые выплаты зарубежных IT-компаний выросли почти в 1,5 раза, сообщает пресс-служба Налогового комитета.
Налоговые платежи 68 иностранных предприятий, оказывающих электронные услуги, составили 36,2 млрд сумов (рост на 42%) или $2,79 млн по курсу ЦБ. При этом около 94,5% поступлений пришлись на десять IT-компаний.
Более того, объем оказанных услуг увеличился на 47% — с 208,6 до 306,6 млрд сумов. С начала 2025 года на налоговый учет встали 6 зарубежных IT-компаний: Alibaba Cloud, eBay, Bloomberg LP, OpenAI, DigitalOcean и ivi.ru.
В первом квартале лидером среди иностранных компаний по сумме выплаченных налогов неожиданно стал Apple, уплативший 10,67 млрд сумов. На второе место опустилась Meta с 10,51 млрд сумов. На эти две компании приходится половина всех оказанных услуг и уплаченных налогов.
Следом с незначительным отставанием идет Google (8,93 млрд сумов). В топ-5 впервые попали OpenAI (1,09 млрд сумов) и заблокированный в Узбекистане TikTok (934,8 млн сумов).
Кроме того, список замкнули Booking.com (542,7 млн сумов), Netflix (467,6 млн сумов), Zoom (432,6 млн сумов), Acca (427 млн сумов) и Xsolla (235,6 млн сумов).
«Налог на Google»
За прошлый год иностранный бигтех уплатил в Узбекистане налоги почти на $9 млн. Объем оказанных услуг вырос в 1,5 раза и приблизился к 1 трлн сумов. В десятку крупных налогоплательщиков вошел заблокированный TikTok.
В 2023 году иностранные технологические компании заплатили в бюджет налоги почти на 70 млрд сумов — это на 56,2% больше, чем в 2022 году.
С начала 2020 года иностранные юридические лица, осуществляющие услуги и товары в электронной форме, местом реализации которых является Узбекистан, признаются налогоплательщиками в части таких услуг, оказываемых физлицам.
Налоговый комитет создал НДС-офис, позволяющий иностранным IT-компаниям, работающим в республике, встать на учет и платить налоги.
Ранее Spot писал, что акции «великолепной семерки» американского бигтеха показали худшие результаты с 2022 года.