28-aprel kuni Ispaniya va Portugaliyaning deyarli butun hududini qamrab olgan keng ko‘lamli elektr ta’minoti uzilishi iqtisodiyot va aholi uchun jiddiy oqibatlarga olib keldi.
The Objective nashrining xabar berishicha, dastlabki baholashlarga ko‘ra, bu hodisa Ispaniya iqtisodiyotiga kamida 1 mlrd yevro miqdorida zarar yetkazgan.
Eng katta zarar sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalariga yetdi. Sanoat sohasidagi yo‘qotishlar taxminan 575 mln yevro, xizmat ko‘rsatish sohasidagi yo‘qotishlar esa 500 mln yevro miqdorida baholanmoqda.
Elektr quvvati uzilishi to‘satdan va deyarli bir vaqtning o‘zida ikkala mamlakatda yuz berdi, shuningdek, Fransiya va hatto Belgiyaga ham qisman ta’sir ko‘rsatdi.
Ispaniyaning Red Eléctrica elektr tarmog‘i operatori rahbari Eduardo Prietoning aytishicha, mamlakat 5 soniya ichida 15 gigavatt ishlab chiqarish quvvatini yo‘qotgan — bu umumiy ehtiyojning 60%ini tashkil etadi. Ushbu hodisa Fransiya va Ispaniya o‘rtasidagi davlatlararo elektr uzatish liniyasida “qulash"ni keltirib chiqardi, natijada butun tizimning ketma-ket ishdan chiqishiga sabab bo‘ldi.
Hozircha sodir bo‘lgan voqeaning rasmiy talqini yo‘q. Ehtimoliy sabablar qatorida Fransiyaning janubi-g‘arbidagi elektr uzatish liniyasidagi avariya, Yevropa energiya tizimidagi texnik nosozlik, shuningdek, Portugaliya hukumati va Ispaniya razvedkasi versiyasiga ko‘ra, kiberhujum ko‘rib chiqilmoqda.
Biroq, Portugaliya Milliy kiberxavfsizlik markazi hozircha kiberhujum versiyasini tasdiqlash uchun hech qanday dalil topilmaganini ma’lum qildi.
Elektr uzilishi transport ishini ham to‘xtatib qo‘ydi. Poyezdlar, metro va tramvaylar harakati to‘xtatildi. Madrid va Valensiyada yo‘lovchilar tunnelda qolib ketgan vagonlardan evakuatsiya qilindi. Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanchesning so‘zlariga ko‘ra, 100 ta poyezdda 35 mingga yaqin odam qamalib qolgan.
Madrid va Lissabon aeroportlari vaqtincha o‘z faoliyatini to‘xtatdi, yuzlab reyslar kechiktirildi yoki bekor qilindi. Barselona va boshqa shaharlarda bankomatlarga navbatlar hosil bo‘ldi, ularning ko‘pchiligi ishlamay qoldi.
Elektron to‘lovlar deyarli amalga oshmadi. Madrid hokimiyati favqulodda holat rejimini e’lon qildi va aholini uylariga yetkazib qo‘yish uchun bepul avtobuslar xizmatini tashkil etdi.
Ford, Seat, CAF kabi yirik sanoat korxonalari hamda Tarragondagi neft-kimyo sanoati 10 soatdan ortiq vaqt davomida elektr energiyasiz qoldi. Kompaniyalar zaxira generatorlariga ega bo‘lsa-da, hukumat ulardan faqat hayotiy zarur ehtiyojlar uchungina foydalanishni tavsiya etdi.
The Objective nashrining yozishicha, ko‘pchilik korxonalar vaziyat oydinlashishini kutib, ishlab chiqarishni to‘xtatishga qaror qillgan.
Mamlakatda kichik biznes bunday elektr uzilishiga tayyor emasligi ma’lum bo‘ldi. Barselonadagi bar egasi Mariya Luiza Pinol Reuters’ga o‘z korxonasini yopishga majbur bo‘lganini aytdi.
“Barcha oziq-ovqatlar buzilishidan va sug‘urta kompaniyasi zararni qoplamay qo‘yishidan xavotirdamiz”, — degan u.
Voqea allaqachon mutaxassislar orasida keng muhokamaga sabab bo‘ldi. Shamol va quyosh energiyasi ulushi dunyodagi eng yuqori hududlardan biri bo‘lgan mintaqa uzilishlarga nisbatan zaif ekanligi ma’lum bo‘ldi.
Reuters tahlilchisi Jon Kempning fikricha, bu elektr uzilishi qayta tiklanadigan energiya manbalariga bog‘liq bo‘lgan energiya tizimlarining ishonchliligi va tiklash imkoniyatlarini o‘rganish uchun namuna vazifasini o‘taydi.
Yevropa komissiyasi Ispaniya va Portugaliya energiya tizimlarini tiklashni qo‘llab-quvvatlashga va’da berdi.
29-aprel kuni ertalabga kelib, aksariyat hududlarda elektr ta’minoti tiklandi. Ammo elektr ta’minoti uzilishi sabablari ochiqligicha qolmoqda.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda 1-maydan elektr energiyasi va gaz tariflari oshirilishi haqida yozgandi.

Масштабное отключение электроэнергии, охватившее почти всю территорию Испании и Португалии 28 апреля, обернулось серьезными последствиями для экономики и населения. По предварительным оценкам, ущерб для экономики Испании составил не менее €1 млрд, сообщает The Objective.
Наибольший ущерб пришелся на промышленность и сферу услуг. Потери промышленного сектора оцениваются примерно в €575 млн, а сферы услуг — в €500 млн. Блэкаут произошел внезапно и практически одновременно в обеих странах, а также частично затронул Францию и даже Бельгию.
По словам главы испанского оператора Red Eléctrica, Эдуардо Прието, в течение 5 секунд страна потеряла 15 гигаватт генерирующих мощностей — это 60% всего спроса. Инцидент вызвал «обвал» в межгосударственной линии между Францией и Испанией, что привело к каскадному отказу системы.
На данный момент официальной версии произошедшего нет. Среди возможных причин рассматриваются авария на линии электропередач на юго-западе Франции, технический сбой в европейской энергосистеме, а также — по версии властей Португалии и испанской разведки — кибератака. Тем не менее, Национальный центр кибербезопасности Португалии заявил, что «никаких доказательств в пользу версии о кибератаке пока не обнаружено».
Отключение электричества также остановило работу транспорта. Были прерваны движения поездов, метро и трамваев. В Мадриде и Валенсии пассажиров эвакуировали из застрявших в тоннелях вагонов. По данным премьер-министра Испании Педро Санчеса, около 35 тыс. человек оказались заблокированы в 100 поездах.
Аэропорты Мадрида и Лиссабона временно прекратили работу, были задержаны или отменены сотни рейсов. В Барселоне и других городах выстроились очереди к банкоматам, многие из которых оказались недоступны. Электронные платежи практически не работали. Власти Мадрида объявили режим чрезвычайной ситуации и организовали бесплатные автобусы для развоза жителей по домам.
Более 10 часов без света стояли крупные промышленные предприятия: Ford, Seat, CAF, а также нефтехимическая промышленность в Таррагоне. Хотя у компаний были резервные генераторы, власти рекомендовали использовать их только для жизненно важных нужд. «Многие решили приостановить производство в ожидании разъяснений», — пишет The Objective.
Малый бизнес оказался не готов к такому отключению. Владелица бара в Барселоне Мария Луиса Пиньоль сообщила Reuters, что была вынуждена закрыться: «Мы боимся, что вся еда испортится, а страховая не покроет ущерб».
Инцидент уже вызвал волну обсуждений среди экспертов. Регион, где доля ветровой и солнечной генерации одна из самых высоких в мире, оказался уязвим перед сбоями. «Этот блэкаут станет кейсом по изучению надежности и восстановления энергосистем, зависящих от возобновляемых источников энергии», — считает аналитик Reuters Джон Кемп.
Европейская комиссия пообещала поддержать восстановление энергосистем Испании и Португалии.
К утру 29 апреля энергоснабжение в большинстве регионов было восстановлено. Однако вопрос о причинах остается открытым.